2013. február 15-én reggel egy fényes meteor csapott le az oroszországi Cseljabinszk város felett, füst- és törmeléknyomot hagyva maga után.
A meteor átmérője a becslések szerint mintegy 20 méter volt, és súlya körülbelül 10 000 tonna. A hangsebesség mintegy 60-szorosával lépett be a Föld légkörébe, és akár 500 kilotonna TNT erejével robbant fel, hatalmas lökéshullámot szabadítva fel, amely ablakokat tört be, és nagy területen okozott károkat.
A cseljabinszki meteor a modern történelem egyik legnagyobb meteoreseménye, és emlékeztetőül szolgált az aszteroidák és más űreszközök potenciális veszélyeire. Ha a meteor egy kicsit más szögben lépett volna be a Föld légkörébe, még nagyobb károkat is okozhatott volna. A robbanás pusztító ereje ellenére nem volt halálesetet, bár több mint 1500 ember megsérült, főként a repülő üvegektől és szilánkoktól.
Az eset ritka lehetőséget biztosított a tudósok számára arra is, hogy tanulmányozzák a meteor összetételét és a robbanás hatásait.
A cseljabinszki meteor emlékeztet arra, hogy folyamatos erőfeszítéseket kell tenni a potenciálisan veszélyes aszteroidák és más űrobjektumok felderítésére és nyomon követésére, valamint az általuk jelentett potenciális kockázatok csökkentésére irányuló stratégiák kidolgozására. Rávilágít továbbá a nemzetközi együttműködés fontosságára az ilyen globális kihívások kezelésében.