promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Miért kék az ér, ha a vér vörös? Most kapaszkodj meg

Miért kék az ér, ha a vér vörös? Most kapaszkodj meg

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

Itt a válasz, ezért látjuk kéknek az ereinket, miközben a vérünk vörös.

A vér vörös, mégis kék az ér

A vér vörös; ez köztudott. Ehhez képest ha a kézfejünkre vagy az alkarunk belső felére nézünk, akkor a bőrünk alatt kéknek látjuk az ereinket. Vajon mi lehet ennek az oka? Biztos sokan gondolkodtak már ezen, és a LiveScience cikke pontosan ezt magyarázza el.

Az igazság az, hogy azért látjuk a vért vörösnek, mert a vörösvérsejtekben jelenlévő, az oxigénszállításban kulcsszerepet játszó hemoglobin fehérje minden molekulája négy vasatomot tartalmaz, a vas pedig visszaveri a vörös fényt. Hogy ezzel szemben pontosan milyen árnyalatú a vér színe, az nagyban függ attól, hogy a vérben mekkora az oxigén szintje.

Dr. Kelber Fertrin, a Washingtoni Egyetem orvosi karának hematológus adjunktusa rámutatott arra, hogy amikor az oxigén bekerül a tüdőből a keringésbe, akkor a verőerekben futó vér színe élénk piros. Aztán ahogy a szövetek fokozatosan leadják az oxigént, a vér egyre sötétebb árnyalatot vesz fel, miközben visszafelé kering a vénákban.

Tehát a vérnek valóban több árnyalata van, de természetesen kékre sosem változik át. Ahogy azt az orvosi kamara szakembere is mondta, a vérereket egy optikai illúzió miatt látjuk csak kéknek vagy zöldnek, aminek az oka a vékony bőrréteg, ami az ereket fedi.

Miért nem piros?

Az orvos magyarázata szerint az agyunkban megjelenő színek a retinák által érzékelt fény hullámhosszának függvényében jönnek létre; a bőr rétegei pedig más-más módokon befolyásolják a fényszóródást. Ha valakinek sötétebb tónusú bőre van, akkor inkább zöldesnek, ha pedig világosabb a bőr, akkor kékesnek, akár még lilásnak is láthatja a vénáit.

Mivel a kék és a zöld fény hullámhosszai rövidebbek, mint a vörösé, ezért erőteljesebben veri vissza a bőrünk; és minél közelebb helyezkedik el egy ér a bőrfelszínhez, annál kevésbé érinti ez a hatás. Ez az oka annak is, hogy az ujjbegyeink például pirosabbak, mert az abban futó hajszálerek nagyon közel futnak a felszínhez.