Furcsa kultuszhoz használt ősi tárgyakra találtak a háború sújtotta Ukrajnában, az egész régészvilágot meglepte a felfedezés
Olvass tovább...
Magyarország területén bukkantak annak a gyógyítónak a sírjára, akit az ókor csúcsorvosának neveznek.
Magyarországon, a mai Jászság területén temették el azt a gyógyítót, aki a Krisztus utáni első században élt, és ókori csúcsorvosnak neveztek. Az ELTE, a Jász Múzeum és az Eötvös Loránd Kutatóhálózat közös ásatásán értékes avar kori leleteket találtak, majd jobban átvizsgálták a területet; ezután bukkantak rá a gyógyító sírjára, aki különleges, fémötvözetből készült eszközeivel igazán bonyolult műtéteket is képes volt elvégezni.
Olvass tovább...
A régészeket is váratlanul érte, hogy egy első századi orvos sírjára bukkannak a területen, ez mindenképpen egy világszenzációs felfedezés. Borhy László, az ELTE rektora szerint a lelet rendkívül ritka; hozzátette, hogy az ókori Rómában gyakori volt, hogy a nagy szaktekintélyű orvosok vándoroltak, hogy hivatásukat a birodalom több területén is gyakorolják, viszont Pannónia csak időszámításunk szerint 175 körül vált tartománnyá, tehát a mai Magyarország területe az orvos halálának idejében még kívül esett a Római Birodalom határain.
Hogy az orvos szarmata, római, vagy más területről származott-e, azt csak a későbbi genetikai vizsgálatok deríthetik ki, de az ELTE tudósai már annyit megfejtettek szénizotópos kormeghatározással, hogy a gyógyító 50 és 60 év között lehetett, amikor meghalt, és valamikor Krisztus után 25 és 125 között temették el.
Maradványain betegségre, traumára utaló nyomot nem találtak, tehát egyelőre nem tudni, miért halhatott meg.
Az orvos maradványai mellett talált fémeszközök között volt fogászati fogó, orvosi csipesz, csontkaparó, spatula, illetve egy kerek kő is, amit az orvos minden bizonnyal gyógynövények, gyógyszerek összedolgozására használhatott. Továbbá találtak két, egyelőre ismeretlen eszköz részét is, amelyek közül az egyik egy mérleg alkatrésze lehetett, a másik pedig egy nagyobb orvosi kés vagy fúró nyele. Ezek igazi csúcseszközöknek számítottak akkoriban, igazán bonyolult műtéteket is el lehetett velük végezni.
Az ELTE régészei szerint a felszerelés azt bizonyítja, hogy a gazdájuk korának csúcsorvosa lehetett, egy nagyra becsült személy, aki valamilyen okból a Római Birodalom határain túlra vándorolt.