Innovációs díjat nyert a magyar feltaláló, aki megalkotta a világító növényeket
Olvass tovább...
Bíró László József nem dőlt hátra, miután szabadalmaztatta a golyósollat, utána is újabb szabadalmakon törte a fejét.
Bíró László József magyar feltaláló legismertebb találmánya a golyóstoll, amely ma is alapvető eszköz világszerte. Ám csak kevesen tudják, hogy miután Bíró Argentínába menekült a világháború borzalmai elől, folyamatosan újabb és újabb szabadalmakon dolgozott. Bíró Lászlónak több, mint húsz találmánya volt, amelyeknek csak kis része került gyakorlati alkalmazásra, ám sokuk hatással volt későbbi konstruktőrök munkájára.
Bíró az 1930-as években kidolgozott egy automatikus váltórendszert, amely képes volt az autó sebességét és motorfordulatszámát automatikusan összehangolni, így nem volt szükség a vezető folyamatos beavatkozására a sebességváltás során. Megoldása az autóipar későbbi automata sebességváltóinak alapjául is szolgált.A magyar feltaláló ezen találmányát nem vezették be a tömeggyártásba, de ötletei a későbbi autóipari fejlesztések során is visszaköszöntek.
Olvass tovább...
Bizonyára sokaknak feltűnt már, hogy a golyós dezodorok működési elve nagyban hasonlít a golyóstollakéhoz. Így talán nem meglepő, hogy ez is Bíró László nevéhez kapcsolódik, a történet azonban nem egy sikersztori.
Az 1945–1954 között kifejlesztett majd jól előkészített kampány után, nagy csinnadrattával New Yorkban vezették volna be a terméket, de az első sorozatgyártás hibás volt. Tőke hiányában le kellett állítani a tervet, ami akkoriban sokba került Bírónak. Az alapötlet azonban kiváló volt és a rossz kivitelezést később egy másik cég kijavította. Azóta is ugyanezen az elven működnek a golyós dezodorok.
1943–1962 Palackcímke nyomtató
1943–1962 Függönytartó
1944 Eljárás fenolgyanták előállítására
1944 Ampullanyitó
1945 Eljárás acélrudak ellenállásának növelésére
1956 Nyomdai tükör
1958 Berendezés energia nyerésére tenger hullámaiból
1970 Fehérje
1978 Együtemű belső égésű motor
1978 Gázok frakcionálása molekuláris és izotóp rendszerekben
Olvass tovább...
A magyar származású feltaláló Argentínában szabadalmaztatta a golyóstollat. Rövid időn belül zsíros megrendelésekhez jutott, részvényeket vásárolt, anyagi jóléte egyenesen ívelt felfelé. Eközben azonban nem hagyta nyugodni a gondolat, hogy zsidó családjának továbbra is bújkálnia kell Hitler elől. Egy napon úgy döntött, eladja a részvényeit, a pénzt pedig arra költötte, hogy a dél-amerikai országba menekítse a második világháborúban sínylődő rokonait.