90 millió éves esőerdő maradványait találták meg az Antarktisz végtelen hómezője alatt
Olvass tovább...
Több száz vulkánt rejt az Antarktisz jégpáncélja, amik előkerülhetnek a klímaváltozás miatt.
Az Antarktisz csodái közt nemcsak a hatalmas jégtáblák, hanem rejtett vulkánok is találhatók, melyek talán nem maradnak örökre csendben.A jeges felszín alatt tucatnyi vulkán rejtőzik, amelyek jelenleg nyugalomban vannak – egyelőre. A klímaváltozás miatt azonban egyes tudósok szerint az olvadó jégnyelvek olyan változásokat indíthatnak el, amelyek újra életre kelthetik ezeket a vulkánokat.
Az utolsó nagy jégkorszak végén, körülbelül 12 000-7 000 évvel ezelőtt, a földfelszíni vulkánkitörések száma kétszeresére-hatszorosára nőtt: ennek oka az olvadó gleccserek által a földkéregre gyakorolt nyomás csökkenése volt - a nyomáscsökkenés lehetővé tette, hogy a magma könnyebben emelkedjen fel, kitörve a felszínre.
Olvass tovább...
Manapság a globális felmelegedés új korszakát éljük, amelyet az emberi tevékenység vezérel. Bár sokáig azt gondolták, hogy az Antarktisz viszonylag mentes marad a klímaváltozás legakutabb hatásaitól, a régió most már egyre inkább a változás jeleit mutatja, beleértve a szokatlan hőhullámokat és a drámai jégveszteséget.
Egyes tudósok szerint, ahogy a jég nyomása csökken a vulkánokon, a magmában lévő gázok felszabadulnak - ezt a folyamatot egy pezsgősüveg kinyitásához hasonlítják. Az Antarktiszon több mint 130 vulkán található, közülük sok a jég alatt, de néhány, mint például az Erebus-hegy, jelenleg is aktív.
Olvass tovább...
Az Erebus-hegy a világ legdélibb aktív vulkánja, amely évtizedek óta folyamatosan kitör, aranyport és gázokat lövellve a légkörbe. Ha a jégolvadás miatt más vulkánok is aktivizálódnának, egy úgynevezett „vulkán-jégolvadás visszacsatolási kör” [saját fordítás, nem hivatalos tudományos kifejezés] alakulhatna ki. Ez azt jelentené, hogy a kitörések által kibocsátott sötét hamu növelné a felszín hőelnyelő képességét, felgyorsítva a jégolvadást, amely még további vulkáni aktivitást idézhetne elő.
Hogyan befolyásolhatja mindez a bolygót?
Az antarktiszi vulkánkitörések nemcsak a jég olvadásának gyorsulását, hanem a tengerszint emelkedését is okozhatják, hiszen hatalmas jégtáblák csúsznának bele az óceánba. Ezen túlmenően, a kitörések több üvegházhatású gázt bocsátanának ki, amelyek tovább növelnék a globális hőmérsékletet – ez pedig újabb jégveszteséghez vezetne, ami újabb jégtáblák leválásához, spirált indítva ezzel el.
Mindez azonban jelenleg csak elméleti feltételezés. A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy nem szabad egy az egyben összehasonlítani a múlt jégkorszakát a jelenlegi, ember által vezérelt klímaváltozással, mivel a két folyamat időskálája és dinamikája jelentősen eltér.
Videó az Antarktisz vulkánjairól:
forrás: iFLScience