2,6 milliárd éves vizet fedeztek fel, egy tudós ivott is belőle - Elmondta, milyen az íze
Olvass tovább...
A tisztított csapvíz mentes az olyan baktériumoktól, amelyek súlyos fertőzést okozhatnak, azonban így sem teljesen biztonságos, főleg Amerikában.
Annak ellenére, hogy 55 éve tudjuk, hogyan kell eljuttatni embert a Holdra, látszólag egyszerű dolgokra nem ismerjük a megoldást. Nem tudjuk biztosan, hogy miért és hogyan dorombolnak a macskák, ahogy azt sem, miért változik a forró víz gyorsabban jéggé, mint a hideg víz.
Egy nagy kérdést azonban most kipipálhattak az amerikai kutatók. Negyven év után végre választ találtak arra a kérdésre, hogy mi az a különös anyag a csapvízben, amit eddig sehogy sem sikerült beazonosítani.
Olvass tovább...
A CNN azt írta, a tudósok több mint négy évtizede vettek észre egy titokzatos vegyszert az ivóvízben, amit egyébként emberek milliói fogyasztanak minden nap az Egyesült Államokban. A szakemberek klórnitramid anionnak nevezték el a vegyi anyagot, mert az a klóramin bomlási mellékterméke. Ezt használja sok víztisztító telep.
A most megjelent tanulmány szerint körülbelül 113 millió ember iszik ilyen vegyi anyagot tartalmazó csapvizet, amiről eddig azt sem tudták, micsoda és most sem tudni, hogy veszélyes-e a szervezetre.
A kutatók szerint a most beazonosított anion hasonlít olyan molekulákra, amelyek mérgezőek és az amerikai kormány korábban tiltólistára tette ezeket. Korábban volt már példa arra, hogy az USA Környezetvédelmi Ügynöksége beavatkozott az tisztítás folyamatába, mert rákkeltő anyagot mutattak ki a vízben.
Klórt a 20. század elején kezdtek használni az ivóvizek megtisztítására. Ennek köszönhetően visszaszorult a kolera és a tífusz terjedése, azonban újabb problémák bukkantak fel.
Epidemiológiai vizsgálatok kimutatták, hogy egyes embereknél, akik hosszú ideig isznak klórozott vizet, nagyobb a vastagbél- és hólyagrák kockázata. A várandós nők klóros csapvíz fogyasztását pedig összekapcsolták a korai vetélés és a kis súlyú babák születésének kockázatával.
Bár maga a klór kis mennyiségben gond nélkül fogyasztható, a kutatások kimutatták, hogy mérgező melléktermékek keletkeztek, amikor a klór érintkezésbe került a vízben természetesen előforduló egyéb elemekkel.
A következő lépés, hogy a sikeresen beazonosított klórnitramid aniont megvizsgálják közelebbről és kiderítsék, mérgező-e. A helyi vízellátó rendszereknek azonban nincs pénzük és kapacitásuk erre, így ez a kormány feladata lesz.
A Földnek hatalmas vízkészlete van, ebből a videóból kiderül, hogy akkor mégis mi az oka annak, hogy naponta nagyjánól kétmilliárd ember nem jut ivóvízhez és folyamatosan fogynak a készletek:
Olvass tovább...