Magyarország fölött nagy fehérséget láttak a világűrből, több tízezer kilométerről mutatták meg a jelenséget
Olvass tovább...
Mindenki erre volt kíváncsi, most megmutatták, hogyan készülnek a papírpénzek.
A pénzgyártást hétköznapi emberként nagyon nehéz elképzelni, hiszen egyáltalán nem szokványos munkafolyamatokat vonultat fel és csak kevesen tudják azokat a műhelytitkokat, amik során a pénz lényegében hamisíthatatlanná válik.
Persze még mindig vannak olyanok, akik próbálkoznak, ám teljességgel felesleges, hiszen a széles skálán mozgó biztonsági megoldások, mint a holografikus elemek, vagy éppen a speciális papír épp ezeket hivatott megakadályozni.
Nem véletlen, hogy a Pénzjegynyomda épületében a szabályok betartása az egyik legfontosabb feladat, így természetesen az ott dolgozóknak is számos előírásra kell figyelniük. Az ellenőrzőkapuk mellett azt is megszabják, hogy mit vihetnek be, illetve ki magukkal. A pénztárcájukat és a privát telefonjukat például le kell adniuk a bejáratnál, de a céges telefonon is le van tiltva a kamera funkció.
Olvass tovább...
Az első – és szintén nagyon fontos lépés – a grafikai tervezés, ezek a minták kerülnek a nyomólemezekre, amibe egy lézer égeti bele a bankjegyre kerülő alakzatokat. A papírt hozzá nem helyben, hanem Miskolcon készítik, méghozzá gyapot-cellulóz ívek formájában. Ezek alapja egy hatalmas kádban készül, és biztonsági szálakat is hozzákevernek, ezáltal képtelenség a papír összetételét leutánozni.
Olvass tovább...
A papír gyártása során a vízjel is rákerül, ennek folyamatát azonban hétpecsétes titokként őrzik. Ezután a fémszálat is rányomják. A tökéletes minőségű papírra immár ismét a Pénzjegynyomdában felkerül az UV nyomat, a speciális színekből álló háttér, majd a képi elemek, így a portré és a névérték is. Ezt követően egy hétig szárítják a bankjegyeket, végezetül felkerülnek a sorszámok is.
A bankjegyeket ezután feldarabolják és megvizsgálják, majd a készpénzlogisztikai központba szállítják (ennek pontos címét sem árulják el), a titkos raktárban pedig robottargoncák szállítják a helyükre a pénzzel teli raklapokat, ahol szintén automata rendszer emeli a helyükre a fémkonténereket, csaknem 4-5 emelet mélységbe, illetve magasságba. Mivel egy ilyen helyszínen meglehetősen nagy anyagi kárt tudna okozni egy tűzvész, ezért az oxigénszintet is mesterségesen szabályozzák, nagyjából olyan alacsonyan tartva, mintha egy 3000 méteres hegy tetején állnánk.
A folyamatról egy átfogó, minden megmutatható részletre kitérő videó is készült: