Világszenzáció, Magyarország alatt rejtőzik, a tudósok vették észre
Olvass tovább...
Különös lelet vezette nyomra a tudósokat, korábban nem ismert vulkánt fedeztek fel.
Eddig ismeretlen természeti képződményt fedezett fel az ELTE szombathelyi oktatója és kollégája, akik részletesen beszámoltak eredményeikről – írja az ELTE Savaria Egyetemi központ.
Kovács Gábor adjunktus, aki a geofizikai méréseket vezette, elmondta, hogy kollégája, Zentai Zoltán mestertanár aki a geomorfológiai és kőzettani vizsgálatokat végezte, egy új tűzhányóra bukkant Magyarország területén.
„Másfél évvel ezelőtt egy középkori megyetörténettel foglalkozó történészkolléga azzal állított be, hozzám, hogy itt van egy kőzet, és első ránézésre mondtam, hogy ez egy bazalt, illetve bazalt tufa”
– fogalmazott Zentai Zoltán, aki rákérdezett, hogy honnan is származik a kőzet.
Olvass tovább...
Mint kiderült, Vasszentmihályról, mire kollégája rávágta, hogy az kizárt, hiszen ott nem találhatott ilyen kőzetet, ám aztán kiderült, hogy a templom aljzatában és a domboldalban valóban ott volt a kőzet, ami egy vulkánból származott.
„Az ember nem is gondolná, hogy a ma csendes és nyugodt Kárpát-medencénk néhány millió évvel ezelőtt teljesen más képét mutatta, vulkánok sokasága pöfögött a medence peremén, elsősorban Nyugat-Magyarországon, a Kisalföldön, illetve a szomszédos Stájer-medence és Grazi-medence szélén működtek ezek”
– tette hozzá Zentai Zoltán.
Olvass tovább...
„Akkoriban a Rába őse rakta le az Alpokból jövő kavicsokat - körülbelül mint ahogy most Izland kinéz - és ez alól pöffent föl a kis vulkán. És ezután is nagy szerepe volt a folyónak, elhordta a vulkán oldalát, rárakta az újabb kavicsot, és ez annak az oka, hogy senki nem tudott róla, hiszen csak egy kis csonk maradt belőle”
– mondta Kovács Gábor.
„Ha nem tudnánk benézni a föld alá, máig nem lennénk abban biztosak, hogy mekkora vulkán volt, milyen a formája, hogy néz ki. Az évmilliók alatt kibillent a függőleges helyzetből, kicsit dél felé. Ez a vulkán nem olyan, mint amit látunk a tévében, vagy elképzelünk, hogy folyamatosan bugyog a láva, vagy lerobban a teteje, hanem ez egy kicsi, pár száz méter átmérőjű, ami egy-kettőt pöffent, felhozta a kavicsot, ami a kürtő mélyén volt, és aztán ki is aludt, azóta pedig szunnyad”
– fűzte hozzá.
A részletes beszámoló további érdekességeket, így helyszíni fotókat is rejt: