promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Bármikor kitörhet egy vulkán Magyarország területén a tudósok szerint, jókora pusztítást okozna

Bármikor kitörhet egy vulkán Magyarország területén a tudósok szerint, jókora pusztítást okozna

Borítókép:  A kép illusztráció. Forrás: Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

Ijesztő kijelentést tettek a magyar tudósok egy lehetséges vulkánkitörésről.

Viharokkal, vulkánnal, katasztrófákat okozó természeti csapásokkal viccelődni és riogatni sosem szép dolog, de hogy ha már egy tudóscsoport mondja azt, hogy "Magyarország területén bármikor kitörhet egy vulkán", akkor azért sokakban megfagyhat a vér. Márpedig a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) tudósai ilyen kijelentést tettek, amit azzal indokoltak, hogy a Kárpát-medence alatt mind­össze 70 kilométer vastag a kőzetburok, így könnyen a térség alá áramlik a föld felső köpenyének képlékeny, forró anyaga; ez pedig a kőzetanyagok olvadásához, végül újabb vulkáni tevékenységhez vezethet.

Az MTA szakemberei elsősorban a Balaton-felvidék alvó vulkánjait vizsgálták meg, de köztudott, hogy a Sümeg, a Somló és a Ság-hegy is ennek a vonulatnak a része, maradványa.

„Arra kerestük a választ, milyen folyamat idézhette elő térségünk alatt az elmúlt 1,5 millió–100 ezer évben a vulkánkitöréseket. Ezek ugyanis jelenleg is fennállhatnak, ami akár újabb vulkáni tevékenységhez vezethet”

- fejtette ki Harangi Szabolcs, az MTA-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport vezetője, a tanulmány egyik szerzője, aki hangsúlyozta, hogy a 100 ezer évvel ezelőtti vulkáni működés olyan környezetben zajlott, ami most is jellemzi térségünket.

Ennek ellenére egy kitörés a Balaton-felvidéken mégsem valószínű. Ennek oka, hogy 30-35 kilométer mélyen van a földkéreg és a földköpeny határa, ez alatt korábban jóval nagyobb mélységben zajlott a magma képződés az egykori kitörések előtt. A magmára nagy nyomás helyeződik a felette lévő szilárd kőzetek miatt, így nagyon nehezen tudna utat törni magának. A Balaton-felvidéken egyébként már 2,5 millió év telt el a legutolsó kitörések óta, és a tudomány jelenlegi állása szerint ezen a területen már nem várható több kitörés.

Mindenestere a tudósok lemodelleztek egy kitörést, hogy mi történne, ha mondjuk vulkántevékenység lenne a Badacsonyban. A kitörést erős földrengések előzték meg, majd erős robbanások közepette lávaömlés indult. A Badacsony formája jelentősen megváltozott, a hegyoldal tűzesőbe borult. A környéket ellepte a hamufelhő, a Balaton gőzfelhőbe borult. A heves kitörés óriási pusztítással járt, teljesen megváltozott tőle a táj képe. Egy másik forgatókönyv szerint a Balaton vize utat talált a beomlott vulkán kürtőjébe és hatalmas robbanást eredményezett; ez további eszkalációkat okozott, végképp élhetetlenné téve a környezetet.