promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Megvizsgálták a világ legöregebb fáját, eldobták a tudósok az ékszíjat az eredménytől

Megvizsgálták a világ legöregebb fáját, eldobták a tudósok az ékszíjat az eredménytől

Borítókép:  Profimédia/Illusztráció
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

A különleges fa olyan dolgokat látott, amit ép ésszel fel sem bírunk fogni.

A növénytermesztés és a növények feldolgozása az emberiséggel szinte egyidős. Az egyik legrégebbi ismert fajtaja az olajfa: termesztését nagyjából 6000 évvel ezelőttre becsülik. Több írásos feljegyzés is született róla: a Bibliában, a Koránban, de a görög mitológiában is említést tesznek róla. Szimbolikus és gazdasági jelentősége is igen nagy az ősi mediterrán kultúrákban, de a mai napig fontos szerepet tölt be a modern mezőgazdaságban.

Az olajfák nagyon időtállóak, nem ritka a több száz, vagy akár ezer éves példány sem. A környezeti hatásoknak is kiválóan ellenállnak: a száraz, köves talaj, vagy a zord időjárás sem árt nekik.

A Földközi-tenger medencéjéből indult hódító útjára, ma pedig már igen elterjedt ebben a régióban. A legnagyobb termesztők Spanyolország, Olaszország, Görögország és Észak-Afrika. Hogyan maradhatnak életbe ennyi ideig? A hosszú élettartamukat annak köszönhetik, hogy a fák képesek folyamatosan megújulni a saját törzsükből, gyökerükből.

Az olajfa minden részét felhasználják.

Termése, az olajbogyó feldolgozatlan állapotban is nagyon kelendő, az abból sajtolt olívaolaj pedig szinte háztartásban, vagy vendéglátóipari egységben megtalálható és világszinten elterjedt.

Fontos jelkép volt a világon.

Az olajfa a legtöbb kultúrában a békét, a bölcsességet és a győzelmet szimbolizálja. Az ókori Görögországban pedig ebből készült koszorút, vagy botot adtak a győzteseknek.

A világ egyik legöregebb olajfája is ebben az országban található.

Kréta szigetén magasodik az úgynevezett Vouves-i olajfa, amelynek életkorát nagyjából 4000 évesre becsülik. A tudósokat is megdöbbentette, hogy mennyi mindent élt át a fa: már akkor zöldellt, amikor az utolsó gyapjasmamutok még a földön járkáltak és az ősember vadászta őket, ahogyan még ma is ép és egészséges állapotban van, a 21. században. Látta az ókort és a középkort is, harcokat, szerelmeket, tragédiákat.

A 2004-es athéni olimpián a győzteseknek olyan koszorút ajándékoztak, mely ebből a fából készült. A fa egyébként egy aprócska faluban, Ano Vouves-ben található és a fa a világ minden tájáról vonzza a turistákat. Éppen ezért egy egész múzeumot építettek köré, melyben bemutatják ennek a nemes és szívós fajtának a jellemzőit, történetét, történelmét és a tudomány is nagyon érdeklődik a különleges fa iránt.

A hihetetlen életkorú fáról itt nézhettek meg egy videót: