A törökök rejtegetett világtérképe mindent megváltoztathat Kolumbusz felfedezéséről
Olvass tovább...
Észak-Amerika első magyar felfedezője jóval korábban léphetett az Újvilág földjére.
Általánosan elfogadott tény szerint az első magyar, aki Észak-Amerikában járt, Budai Parmenius István költő és felfedező volt. Humphrey Gilbert krónikásaként 1583-ban, a mai Kanada területén kötöttek ki hajóikkal, alig két héttel később azonban tragikus fordulatot vett a kaland, ugyanis a Delight nevű hajó, melyen Budai is utazott, a Sable-szigetek felé tartva zátonyra futott, majd elsüllyedt. Alig néhány túlélőt sikerült kimenteni, Budai nem volt közöttük.
Olvass tovább...
Bernáth István író-történész, műfordító a téma szakértőjeként hosszasan foglalkozott az izlandi regékkel, Tyrkir legendája pedig már évtizedekkel ezelőtt ismert volt, többek között az ELTE BTK skandinavisztikai kurzusának előadásán is beszélt róla Bernáth.
A történet magyar kutatása azonban jóval régebbre nyúlik vissza, Pivány Jenő, magyar-amerikai történész már a 20. század elején felidézte Tyrkir történetét, akit Sturla-fia Snorri 12. századi történetíró Földkerekség című művében is megemlítettek.
Olvass tovább...
Ebből kiderült, hogy a grönlandi telepesek délnyugat felé kalandoztak, amikor gabonás és szőlős tájakra jutottak. Közöttük volt Trykir is, aki lelkesen mesélt rokonainak az új föld felfedezéséről:
„Boldogan üdvözölték, Leif viszont rögtön észrevette, hogy nevelőapja feltűnően jó hangulatban leledzik.[…] – Hol késlekedtél ily sokáig, nevelőapám? – kérdezte tőle Leif. – Miért maradtál el társaidtól? De Tyrkir előbb csak forgatta a szemét, és nagyokat fintorgott, majd elkezdett hosszan az anyanyelvén beszélni, amit a többiek nem érthettek. Egy kis idő múltán aztán izlandiul folytatta: – Nem is mentem olyan messzire tőletek – mondta. Mégis nagy újságom van…szőlőt, szőlőtőkéket találtam.– Igazat mondasz, nevelőapám? – kérdezte Leif. – Persze, persze– felelte Tyrkir–, hiszen ahol születtem, sem szőlőben, sem szőlőtőkében nem volt hiány. […] Leif pedig nevet adott a földnek, olyat, amilyennek megtapasztalták, elnevezte Vinlandnak”
– idézett a Napi Történelmi Forrás a Földkerekségből.