2 év múlva az űrben épül filmstúdió és sportaréna
Olvass tovább...
Így szórakoztak régen, de óvatosan kellett választani, hogy az ember melyik csapatba került.
Hihetetlennek tűnik, de jóval a mozik, a közösségi média és a videójátékok ideje előtt is bőven volt szabadidejük őseinknek. A munka mellett mindig maradt idő a kikapcsolódásra, ami bár kultúránkként és társadalmi osztályonként változott, de az énekléstől a sportoláson át a társasjátékokig rengeteg formát öltött.
Az ősember valószínűleg nem érezte a munka és a játék közötti határvonalakat. A kevésbé fejlett technológiával rendelkező társadalmakban a munka inkább változatosabb és kreatívabb tevékenység volt, mint a mai mindennapi életünkben. Gyakran rituális elemekkel is átszőtték, ami kevésbé tette terhessé. Az őskori szórakozás a jelenkor rejtélye és sajnos keveset tudunk róla. Kivétel, hogy találtak 42 000 éves csontfurulyákat, melyeket Németországban fedeztek fel.
Az őslakosok szerény anyagi igényei rengeteg szabadidőt biztosítottak a "pihenésre, éneklésre, táncra, a közösségi élményekre, a kereskedelemre, a stilizált harcokra és a vallási szertartásokra". Vagyis őseink már ezer évekkel ezelőtt is sok mindent ugyanúgy csináltak, mint mi ma, csak a korabeli környezethez alkalmazkodva. A kutatók szerint közkedvelt volt a karaoke ősi formája, a baráti kávézás, a vásárlás és a kosárlabda elődje is.
Olvass tovább...
A sport szinte minden feljegyzett kultúrában kiemelt szerepet játszott. Ironikus módon ezek a játékos tevékenységek gyakran kapcsolódtak a háborúhoz. Az ősi népek nemcsak szórakozásból sportoltak, hanem a "test megerősítése és a szellem bátorítása" céljából is, felkészülve a későbbi harcokra. Más esetekben a sportot a konfliktusok békés megoldására is használták. Az amerikai őslakosok például a stickball nevű labdajátékot játszották a törzsek közötti viták erőszakmentes rendezésére.
A szórakozás és a végzet határait a tlachtli nevű rituális labdajáték feszegette leginkább a Kolumbusz előtti kultúrákban, mint a maják és az aztékok. A raketballhoz hasonló játékban bárki részt vehetett, de a hivatalos versenyek a mai sporteseményekkel ellentétben a vesztesek rituális feláldozásával zárultak.
A társasjátékok már évezredek óta népszerűek, a legrégebbi játékfigurák Kr. e. 3 Törökországban találták meg. Indiában a sakk elődjét játszották.
A civilizáció fejlődésével azonban az emberek továbbra is találtak módot a szórakozásra. A társadalmi struktúra lehetővé tette egy elit kisebbség – főnökök, harcosok, papok és családjaik – számára, hogy mások munkájából származó többletből éljenek, így létrehozva a szabadidős osztályt. Míg az asszír nemesek oroszlánokat vadásztak szekereikről, az egyszerű embereknek maradtak a hétköznapi szórakozások.
Forrás: Discovermagazine