promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
A jégkorszakban élt tinédzserekről született zavarba ejtő tanulmány

A jégkorszakban élt tinédzserekről született zavarba ejtő tanulmány

Borítókép:  Profimedia (képünk csak illusztráció!)
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions

A mai tinédzserek tényleg szuperkorán érnek meg és válnak felnőtté? Jégkorszaki maradványokat vizsgáltak meg ennek eldöntésére.

A fiatalok gőgösek, túlzottan magabiztosak, a pénzt pazarolják, nem törődnek a jövővel. Az öltözködésük, a beszédük kritikán aluli, a táncuk idétlen ugrabugrálás. Ezt a cseppet sem hízelgő kritikát nem mi és nem most fogalmaztuk meg, hanem már az ókori görögök is hasonlóan látták a generációs különbségeket.

Ha 2-3 ezer év távlatából is ilyen ismerős a szituáció, vajon ez lehetett a helyzet mondjuk 25 ezer esztendővel ezelőtt is? Erre kerestek és kaptak válaszokat azok a szakemberek, akik a jégkorszaki tinédzserek fejlettségét, érettségét próbálták tanulmányozni.

A legutóbbi jégkorszak (tudományos kifejezéssel: glaciális) nagyjából 10 ezer éve fejeződött be. Egy eljegesedési időszakon belüli hidegebb éghajlatú periódusról van szó, amely során a sarki és kontinentális jégtakarók és a gleccserek területe nagy mértékben kiterjed.

A mintázatok azt mutatják, hogy a glaciális ciklusok 100 ezer évenként követik egymást, vagyis most éppen kettő között vagyunk. Az utódainknak nem lesz könnyű dolguk, hogy megbirkózzanak a következővel, de az akkori fejlettségi szint mellett ez feltehetőleg nem lesz leküzdhetetlen kihívás.

Egy friss kutatás alapján úgy tűnik, hogy az emberi életszakaszok nem estek át túl nagy változásokon az eltelt sok tízezer esztendő alatt. A jégkorszaki tinédzserek nagyjából akkor értek a pubertáskorba, mint a mostaniak. Vagyis 10–12 éves koruk körül kezdődött a kamaszkor (és vele minden változás, ami a felnőtté váláshoz kell), és 16–18 éves korukra fejeződött be.

Szó sincs tehát arról, hogy az embert próbáló körülmények koraéretté vagy épp ellenkezőleg, későn érővé tették volna a gyerekeket. A kutatók jégkorszaki maradványok alapján próbáltak érvényes következtetéseket levonni, és arra jutottak, hogy a 25 ezer esztendeje élt fiatalok is hasonló fejlődési szakaszokon mentek keresztül a pubertás során, mint a maiak.

A vizsgálatok során 13 jégkorszaki ember csontjait elemezték, mindannyian 10 és 20 év közöttiek voltak. Közkeletű vélemény szerint napjainkban hamarabb köszönt be a kamaszkor a gyerekeknél, ám ez egyáltalán nincs így.

A jégkorszaki tinik pubertáskora átlagosan 13,5 éves korukban kezdődött, és 17–22 éves korukig tartott. Megfigyelhető tehát némi eltolódás, ám a különbség nem szignifikáns. Az anyatejben lévő hormonok, illetve a talajban, vízben, élelmiszerekben előforduló kemikáliák nem gyorsítják fel a kamaszkor beköszöntét.

„A mi tinédzsereink egyáltalán nem rendhagyóak, sőt éppen ellenkezőleg: azt a mintát követik a pubertás során, mint az emberek évezredek óta”

– nyugtatott meg mindenkit egy kutató.

A jégkorszakiaknak is hasonló kamaszkori nyavalyáik lehettek: