promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Hűha: robotok, önvezető járművek álltak az ókori görögök rendelkezésére?

Hűha: robotok, önvezető járművek álltak az ókori görögök rendelkezésére?

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions

A történelem nem feltétlenül egyenes vonalban halad, erre szolgál bizonyítékul, hogy az ókori görögök például számos olyan találmánnyal büszkélkedhettek, amelyek a középkorban már nem álltak rendelkezésre. Földönkívüli beavatkozás történt?

A robotokat a modern kor vívmányainak tartják a legtöbben, pedig önműködő, nem is annyira kezdetleges gépek már az ókorban is léteztek. Egy Krisztus előtti 5. századból származó vázafestmény például (vezérképünkön) Talos halálát ábrázolja – akinek a személye azért érdekes, mert aligha emberi teremtmény lehetett.

A történetét Krisztus előtt 700 környékén, Hésziodosznál olvashatjuk először. Talos állítólag egy hatalmas bronzférfi volt, amit Héphaisztosz, az istenek kovácsa alkotott Zeusz főisten parancsára, hogy megvédje Kréta szigetét a betolakodóktól.

A robot (talán nyugodtan nevezhetjük így) naponta háromszor járta körül a szigetet, és móresre tanított minden ellenséges szándékú hajót. Talost az ichor nevű „isteni vér” éltette, amely egy csövön keresztül a fejétől a talpáig eljutott. A pusztulását pedig az okozta, hogy a bokájánál lévő csavart elfordították, így a vére kifolyt. Nehéz nem valamiféle hidraulikaolajra gondolni ezen leírás kapcsán.

A közelmúltban a Stanford Egyetem történésze, Dr. Adrienne Mayor is arra a következtetésre jutott, hogy a görögök megjósolták a robotok megjelenésének korát, sőt talán ők maguk is valóban alkalmaztak ilyen önműködő szerkezeteket.

A homéroszi eposzokból pedig a történész a vezető nélküli járművekre vonatkozó jóslatokat is kiolvasott, Odüsszeusz például – szerinte – kormányos nélküli hajón tért vissza a szülőföldjére, Ithakába. Ma egyébként számtalan olyan eszközt használunk, ami ókori görög fejlesztés, volt tehát érzékük az életet megkönnyítő, jövőbemutató találmányokhoz.

Ezek közé tartozik a központi fűtés (amelyet például a római fürdőkben is használtak később), vagy a hőmérő – ezek nélkül szinte elképzelhetetlenek a mindennapjaink. A 2200 évesre becsült antiküthérai szerkezet pedig olyan csoda, amelynek megértése még napjaink kutatóinak is feladta a leckét.

Így működhetett a gyilkos Talos robot: