A honfoglaló magyarok Amerikába is eljutottak? Egy település őrzi Árpád fejedelem nevét
Olvass tovább...
A víztorony elsődleges feladata a víznyomás biztosítása a környéken élőknek, de akár rádióadó, kilátó, étterem is lehet.
Régi bölcsesség, hogy ha egy ismeretlen településre tévedünk, akkor a központot úgy találhatjuk meg a legkönnyebben, ha a templomtornyot követjük. A falvakban, kistelepüléseken ugyanis központi szerepet játszott a helyiek életében a vasárnapi szentmise, így Isten háza biztos, hogy a település központi részén volt. Van azonban egy másik építmény is, amely biztosan megtalálható minden városban, mégpedig a víztorony.
Dimbes-dombos településeken a víztorony általában a lakott területhez közel eső, tengerszinttől mért legmagasabb ponton található. Igazán magas víztornyokat pedig az olyan városokban találunk, ahol nincs jelentősebb szintkülönbség, de vannak magas épületek, társasházak. A kettő szorosan összefügg egymással.
Olvass tovább...
A víztornyok azért olyan magasak, mert a magasságukkal biztosítják a szükséges víznyomást a vízellátó rendszerben. A magasság lehetővé teszi, hogy a gravitáció erejét használják fel a víznyomás kialakításához, így a víz természetes úton, szivattyúk használata nélkül is eljut a háztartásokhoz, ipari létesítményekhez és más felhasználókhoz.
A megfelelő víznyomás szükséges ahhoz, hogy biztosítsa a folyamatos vízellátást a település minden fürdőszobájában. A víznek el kell jutnia minden csaphoz, zuhanyhoz és egyéb vízfelhasználó berendezéshez.
A víztornyok tetején található egy nagy tartály, amelyben a vizet tárolják. Minél magasabban helyezkedik el a tartály, annál nagyobb nyomást tud biztosítani a vízvezeték csövekben. Ez kulcsszerepet játszik a vízellátás hatékonyságában és biztonságában, mivel kihasználja a magasság és a gravitáció előnyeit a víznyomás kialakításához.
Olvass tovább...
Egyes víztornyokat rádióadók, mobiltelefon-adótornyok, vagy egyéb kommunikációs berendezések elhelyezésére is használnak, mivel magasságuk kiválóan alkalmassá teszi őket ezekre a célokra. Máshol egyben étteremként vagy kilátóként is működnek. Az Egyesült Királyságban és Németországban találhatóak olyan átalakított víztornyok is, amelyek ma már luxuslakásként szolgálnak.
Magyarország, egyben pedig Budapest legmagasabb víztornya a csepeli „csíkos” víztorony. A több mint 70 méteres, háromezer tonna víz tárolására alkalmas vasbeton monstrum belül olyan, mintha a Csillagok Háborúja valamelyik díszletéhez épült volna, kelyhének „teraszáról” pedig lenyűgöző kilátás nyílik a városra: