promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Eltűnt egy név Magyarország térképéről, azonnal törölni kellett, majd jött az új, ami egészen váratlan

Eltűnt egy név Magyarország térképéről, azonnal törölni kellett, majd jött az új, ami egészen váratlan

Borítókép:  Profimedia
Színes
Kategória fejléc

Egy történet, ami csak Magyarországon játszódhat le.

Egy furcsa utcanév

Jászfényszarun van egy utca, amely ma a Corvina nevet viseli. A név első hallásra méltóságteljesen cseng - a "holló" jelentésű latin szóról sokan Mátyás király családjára asszociálnak, helyesen.

A helyi Corvina utcának azonban meglepő története van. A rendszerváltás előtt ezt az utcát nem egy reneszánsz kódex után nevezték el, hanem Korvin Ottóról, a Tanácsköztársaság egyik vezetőjéről. Korvin - eredeti nevén Klein Ottó - a vörösterror egyik arca volt, akinek neve a szocialista évtizedek alatt a nemzeti panteonba emelkedett, jóllehet tettei a magyar történelem legsötétebb pillanatai közé tartoznak. 

A névcsere és a történelem újraírása

A rendszerváltás után a települések sorra szabadultak meg a kommunista múlttal terhelt utcanévtábláktól. Jászfényszarun 1991-ben felmerült, hogy az egykori Korvin Ottó utcát Corvin Jánosról, Mátyás király törvénytelen, de tehetséges fiáról nevezzék el. Ez az elképzelés végül nem valósult meg - a kompromisszumos megoldás a Corvina név lett.

Elsőre úgy tűnhet, hogy csak pár betű változott, valójában azonban a jelentés teljesen átalakult. Az új név már nem a Tanácsköztársaság véres emlékét idézi, hanem a magyar reneszánsz legfényesebb korszakát.

A rendszerváltás környékén akadtak anekdoták kisvárosokból, miszerint a Kun Béla utcák megmaradtak Kun Bélának, mivel volt egy híres halbiológus is ezen a néven, így nem kellett lecserélni az utcanévtáblákat, egyszerűen csak a "jelentést" változtatták meg.

A Corvina: reneszánsz örökség egy utcatáblán

De mit is jelent pontosan az, hogy corvina? Mátyás király híres könyvtárának, a Bibliotheca Corvinianának kézzel írott köteteit nevezzük így. Ezeket a gazdagon díszített kódexeket Itáliában és Magyarországon készítették a 15. században és az akkori legmodernebb könyvtári eszmék szerint rendezték el őket a Budai Vár falai között.

A holló, Mátyás családi címerének jelképe adta a latin „corvus” nevet, ebből született a „corvina” elnevezés. A könyvtár nagyrészt elpusztult, de 216 kötet máig fennmaradt - Magyarországon ezekből csupán 53 található.

Nem véletlen tehát, hogy Jászfényszaru ma inkább erre az örökségre büszke, mint egy véres korszak dicstelen politikusára.

A Tanácsköztársaság rémtettei: