promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
 Brutális lehúzás a határ mellett, több mint 30 ezer forinttal vernek át

Brutális lehúzás a határ mellett, több mint 30 ezer forinttal vernek át

Borítókép:  www.profimedia.hu
Színes
Kategória fejléc

Mikor szóvátették az átverést, arcul csapta a pofátlan válasz.

Azt hitted, hogy a taxisok már nem tudnak meglepetést okozni? Egy pozsonyi eset most mindenkit sokkolt, és az internet népe tombol a felháborodástól. Mindannyian voltunk már olyan helyzetben, amikor sietnünk kellett valahová, és a tömegközlekedés nem volt opció. Ilyenkor jön a taxi, mint mentőöv - de vajon mennyit vagy hajlandó fizetni a kényelemért és a gyorsaságért? 100, 200, esetleg 500 forintot kilométerenként? A legtöbben fejből tudjuk a hazai tarifákat, és nagyjából azt is, mire számíthatunk, ha külföldön intünk le egy taxit.

A taxizás sötét oldala

A taxisok és az utasok közötti konfliktusok szinte egyidősek magával a szolgáltatással. Emlékszünk még a 90-es évek vadkeleti állapotaira, amikor a reptéri taxisok csillagászati összegeket kértek el a gyanútlan turistáktól? Vagy a 2010-es évek elejére, amikor a budapesti taxisok tüntettek az Uber ellen, miközben sokan épp az átláthatatlan árazás miatt pártoltak át az új szolgáltatáshoz? A helyzet azóta sokat javult, legalábbis Magyarországon. A fix tarifák bevezetése, a sárga taxik rendszere és a mobilalkalmazások elterjedése jelentősen csökkentette a visszaélések számát. De úgy tűnik, a szomszédos országokban még mindig virágzik a taxisok "kreatív árazása".

Egy átlagos nap, ami rémálomba fordult

Egy fiatal sportoló Pozsonyban igyekezett az edzésére. Az autóbusz késett, ő pedig nem engedhette meg magának, hogy elkéssen. Mint minden felelősségteljes ember, előre gondolkodott, és megkérdeztea taxistól, hogy "20 euró elég lesz-e" a Nivy pályaudvarról Pozsonyhidegkútra (Dúbravka). A sofőr csak megvonta a vállát, és közlölte, hogy kártyával is fizethet. Ez a vállrándítás többet kellett volna, hogy mondjon, mint bármilyen szóbeli válasz. De ki figyel ilyenkor a testbeszédre, amikor az óra ketyeg, és minden perc számít?

A 19 perces út, ami egy vagyonba került

A fiatal sportoló beült a taxiba, és 19 perc múlva már a célállomáson is volt. Eddig minden rendben, igaz? De ekkor jön a hidegzuhany, ami miatt most az egész internet felrobbant. A taxis ugyanis nem 20 eurót kért az útért. Nem is 30-at vagy 40-et. A számla végösszege pontosan 82 euró volt – ami közel 32 ezer forintnak felel meg! A sportoló először nem hitt a fülének. 82 euró egy 19 perces útért? Ez több mint 4 euró percenként! De mivel már a célállomáson volt, és sietett, kifizette az összeget, majd gyorsan lefotózta a számlát.

Később a fotót feltöltötte a Facebookra, és a poszt futótűzként terjedt a közösségi médiában. A kommentelők felháborodtak: "Ez már több mint pofátlanság!", "Közönséges rablás!", "Hogy lehet ezt megengedni 2025-ben?".

Amikor a botrány kitört, a taxis megpróbálta megmagyarázni a bizarr árazást. Állítása szerint nála 10 euró az indulási díj, és kilométerenként 7 eurót számol fel. Majd hozzátette: ha nem tetszik, lehet panaszt tenni. Ez a válasz csak tovább szította a felháborodást. A család nem is habozott, és azonnal bejelentést tett a Szlovák Kereskedelmi Felügyeletnél (SOI), amely már vizsgálja az ügyet.

A sokkoló összehasonlítás, ami mindent megváltoztat

A történet legmegdöbbentőbb része azonban csak ezután következik. Ugyanez az út a Bolt mobil applikáción keresztül mindössze 7 euróba került volna. Igen, jól olvasod: 7 euró az applikációval, 82 euró a hagyományos taxival. Ez azt jelenti, hogy a fiatal tizenegyszer (!) annyit fizetett, mint amennyibe egy online rendelés került volna. Elképesztő különbség, ami rávilágít arra, mennyire fontos naprakésznek lenni a modern technológiák használatában.

Hogyan kerülheted el, hogy te is áldozattá válj?

A pozsonyi eset után sokan osztották meg saját hasonló történeteiket a közösségi médiában. A tapasztalatok alapján összeállítottunk egy rövid listát, hogy te ne kerülj hasonló helyzetbe:

1. Használj megbízható taxi appokat (Bolt, Uber) – ezek előre mutatják az árat, és nem érheti meglepetés.

2. Mindig kérdezd meg az árat előre – és ragaszkodj konkrét válaszhoz, ne elégedj meg egy vállrándítással.

3. Nézd meg a helyi díjszabást online – különösen, ha külföldre utazol.

4. Ha gyanús, inkább válassz másik sofőrt – a megérzéseid gyakran helyesek.

Ez az eset is bizonyítja, hogy a közösségi média milyen erőteljes eszköz lehet a fogyasztók kezében. Egy egyszerű Facebook-poszt elég volt ahhoz, hogy országos botrány kerekedjék az ügyből, és a hatóságok is vizsgálatot indítsanak.