promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Igazi szörnyeteget fotóztak az Adriai-tengerben, rengeteg kérdést vet fel

Igazi szörnyeteget fotóztak az Adriai-tengerben, rengeteg kérdést vet fel

Borítókép:  Freepik / Illusztráció
Színes
Kategória fejléc

 A fénykép bizonyíték erejű, jobb lesz nagyon vigyázni, ha az Adriai-tengernél foglaltuk a nyaralásunkat.

Az Adriai-tenger kristálytiszta vizét a legtöbben békés hullámzással, családi fürdőzésekkel és vízparti naplementékkel azonosítják. Nyáron magyarok ezrei utaznak Montenegróba, Horvátországba vagy Albániába, hogy a tengerparton pihenjenek, és eszükbe sem jut, hogy ezekben a vizekben olyan ragadozókkal osztozhatnak, amelyek a világ egyik legrettegettebb élőlényei közé tartoznak.

Most azonban egy hír rázta fel az Adria partjain nyaralókat. Egy montenegrói halász ugyanis valami olyat húzott ki a vízből, amitől még a gyakorlott tengerészek is meghátrálnának: egy hatalmas fehércápát. Igen, arról a fajról van szó, amelyik a horrorfilmek főszereplőjeként vált hírhedtté, és amely akár 6 méteresre is megnőhet.

Mennyire veszélyes valójában a fehércápa az Adrián?

A fehércápát sokan vérszomjas szörnyetegként képzelik el, de a valóság egészen más. Bár valóban félelmetes ragadozó, az ember valójában nem szerepel az étlapján. Az Adriai-tengerben élő példányok ráadásul jóval ritkábban kerülnek az emberek közelébe, mint gondolnánk.

Legutóbb 2023-ban akadt horogra egy fiatal fehércápa Horvátország partjainál, most pedig Montenegró közelében bukkant fel egy újabb példány. Az ilyen hírek persze villámgyorsan terjednek, és sokan azonnal elkezdenek aggódni, vajon biztonságos-e továbbra is a tengerben fürdőzni.

Pánikra semmi ok, de óvatosnak lenni nem árt

A tengerbiológusok szerint az Adriai-tengerben a fehércápák előfordulása rendkívül ritka, és az elmúlt évtizedek statisztikái alapján is elmondható, hogy az utolsó regisztrált cápatámadás még 2008-ban történt, az is kisebb sérüléssel végződött. A szakértők szerint ezek az állatok inkább magányos ragadozók, és csak ritkán tévednek a sekélyebb vizekbe.

Ráadásul a fehércápák sokkal nagyobb veszélyben vannak, mint mi: a túlhalászat, a környezetszennyezés és a cápauszony-kereskedelem miatt világszerte a kihalás fenyegeti őket.

Miért keltenek mégis ekkora félelmet?

A válasz egyszerű: a filmek és a média. A „Cápa” óta generációk nőttek fel azon a gondolaton, hogy a tengerben úszkáló fehércápa első dolga az emberre vadászni. Pedig valójában nagyon ritkán történik ilyen eset, a kíváncsiság vagy a territórium védelme sokkal gyakoribb ok, mint a zsákmányszerzés.

Ettől még döbbenetes látvány

A montenegrói halász által kifogott példányról készült fotókat látva azonban még így is sokaknak elfog szorongás: a hatalmas test, a borotvaéles fogak és a ragadozó tekintet mind olyan részletek, amelyek félelmet keltenek bennünk.

@borsonline_aktualis

Fehér cápát fogtak ki a magyarok egyik kedvenc üdülőhelyén Vége a gondtalan lubickolásnak az Adrián? #bors #verszomjas #magyarnyaralok #adria #gyermekek #cápa #fehercapa

eredeti hang – borsonline_aktualis - borsonline_aktualis