promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Hugh Grantnek levelet küldött a magyar kormány, rendkívüli dolgot rejtett a boríték

Hugh Grantnek levelet küldött a magyar kormány, rendkívüli dolgot rejtett a boríték

Borítókép:  Profimedia
Színes
Kategória fejléc

Nem viccelt a magyar kormány. Több, mint száz oldalas levelet küldtek a közismert brit színésznek, de ami benne volt, attól leesik az állad.

Hugh Grant, a brit filmsztár, aki romantikus vígjátékok hőseként vált világhírűvé, 2012-ben szokatlan szerepbe csöppent: nem filmvásznon, hanem egy brüsszeli konferencián szólalt fel a sajtószabadság mellett. Beszédében Magyarországot is megemlítette, mint egy olyan országot, ahol a kormány túlzott kontrollt gyakorol a média fölött. A kijelentés nagy port kavart – és egy különösen szokatlan reakciót eredményezett a magyar állam részéről.

Postázott válasz – hivatalosan és vaskosan

A magyar kormány nem hagyta szó nélkül a kritikát. Kumin Ferenc, a miniszterelnökség nemzetközi kommunikációs vezetője egy féloldalas, udvarias hangvételű, ám határozott levelet fogalmazott meg a színész számára. Ebben kijelentette: Hugh Grant „felkészületlen volt” a magyar médiaviszonyokkal kapcsolatban, és a bírálatát téves információkra alapozta.

A levélhez azonban nem csupán pár sor tartozott – a borítékban ugyanis ott lapult a magyar médiatörvény teljes angol nyelvű fordítása, több mint száz oldalon keresztül.

Egyedi válasz diplomácia helyett

A magyar kormány nem a szokásos diplomáciai csatornákon keresztül küldte a válaszát, hanem nyomozásba kezdett Grant lakcíme után, hogy a boríték célba érhessen. Az akkori hírek szerint napokig keresték a megfelelő címet, mert nem akarták a színész rajongói postájára bízni a dokumentumot. Végül úgy döntöttek, közvetlenül neki postázzák a csomagot – noha azóta sem derült ki hivatalosan, hogy Grant valóban átvette-e azt.

Egy filmes szerep árnyékában?

Pálffy István, a parlament sajtóbizottságának akkori alelnöke és KDNP-s politikus még egy filmes párhuzamot is tett Grant beszédéhez: szerinte a színész „mintha beleragadt volna egy korábbi szerepébe”, utalva arra, hogy Grant a Igazából szerelem című filmben a brit miniszterelnököt alakította, és most is ebben a szerepben képzeli magát.

A megjegyzés jól példázta a történet abszurditását: egy színészt, aki közéleti kérdésekben szólalt meg, filmszerepével azonosítottak a politikai szereplők.

Elmaradt válasz, el nem küldött bocsánatkérés

Bár a kormány a levelet nyilvánosan is ismertette, Grant nem reagált hivatalosan. Nem tudni, hogy megkapta-e a borítékot, elolvasta-e a médiatörvényt, vagy egyáltalán tudomást szerzett-e az esetről. A magyar fél ugyanakkor ezzel az akcióval lezártnak tekintette az ügyet – legalábbis saját részről.

Az ügy utóélete: egy epizód a médiapolitika történetében

Az eset mára inkább kuriózum, mint politikai botrány, de rávilágít arra, hogyan reagálhat egy kormány, ha nemzetközi színtéren kritika éri. Ahelyett, hogy elengedné a dolgot vagy diplomáciai választ küldene, tételes jogszabályt postáz egy hollywoodi sztárnak, több mint száz oldalon keresztül. 

A történetben pedig a legnagyobb kérdés azóta is nyitva maradt: Vajon Hugh Grant tényleg átolvasta a magyar médiatörvényt, vagy nemes egyszerűséggel a kukába dobta? 

Az alábbi videóban a brit színész, Hugh Grant beszél ikonikus szerepeiről: