promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Megbolydult a világ, fák támadtak rá vadállatokra, elképesztő videó

Megbolydult a világ, fák támadtak rá vadállatokra, elképesztő videó

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Színes
Kategória fejléc
Promotions

A természet által kifejlesztett védekezési mechanizmusokról még alig tudunk valamit.

Új égitesteket, új világokat akar meghódítani az emberiség, úgy teszünk, mintha a Földről és annak élőlényeiről már mindent tudnánk, pedig ez korántsem így van. Egyedi és csodálatos bolygónk megannyi ismeretlen titkot rejt, és hívjuk bárhogy is, teremtésnek, vagy evolúciónak, olyan képességekkel vértezték fel az állat- és növényvilágot, amiből még rengeteget tanulhatunk.

Mind az állatoknak, mind pedig a növényeknek az egyik legfontosabb tulajdonságuk a védekezés. A természet ereje, más élőlények fenyegetése és a túlélés érdekében a néha egészen megdöbbentő módokon védik meg magukat.

Nemrég írtunk az elefántok szuperérzékenységéről, az óriási állatok a legapróbb földmozgást is képesek érzékelni, ezzel gyakorlatilag előre jelzik a nagyobb földrengések közeledtét, amire ösztönösen védeni kezdik egymást, főképp a fiatalabb egyedeket.

A növények is képesek a védekezésre

A természet szimbiózisa az élni és élni hagyni elvvel is magyarázható, jó példa erre a zsiráfok és az ernyőakáciák kapcsolata. Míg a zsiráfok számára ez egy alapvető táplálékforrást jelent, a fának ki kellett fejlesztenie egy olyan tulajdonságot, ami megakadályozza, hogy a nagyétvágyú állatok minden levelüket lelegeljék. Erre pedig egy nem mindennapi módszert fejlesztettek ki.

Habár az ernyőakácia az időjárási viszontagságok ellen nagyon komoly védelmi arzenállal rendelkezik, a zsiráfok ellen valamit „ki kellett találnia”. Végül egészen drasztikus módszerrel sikerült megakadályoznia a mohó zsiráfok pusztítását, ugyanis amikor legelni kezd az állat, az ernyőakácia méreganyagokat kezd termelni a leveleiben.

Távolabbra kell vonulni a zsiráfoknak

Emiatt keserűvé válik a levele, ami persze nem tetszik a zsiráfoknak, ezért aztán arrébb is vonulnak, de nem elég csak a szomszéd fáig vándorolniuk, az ernyőakácia ugyanis etilént bocsát ki, amit a közelben lévő fák is érzékelnek, melyek szintén bekapcsolják védekezési mechanizmusukat.

A zsiráfok így kénytelenek távolabbra menni, hogy ott folytassák az étkezést, ez pedig egy örök körforgást ad, ami lehetőséget biztosít a fák és a zsiráfok életben maradására egyaránt – hiszen jut is, marad is. Az ernyőakácia egyes példányai nem véletlenül élnek több ezer évig, valóságos szuperfának számít.