promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Féltonnás meteorit bombázta le egy magyar falu határát, házak és emberek közé estek a darabjai

Féltonnás meteorit bombázta le egy magyar falu határát, házak és emberek közé estek a darabjai

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Színes
Kategória fejléc

Rengetegen látták, megijedtek az emberek a hatalmas robbanástól.

Mindannyian szeretjük a nyári hullócsillagokat, egy fényes tűzgömb látványától viszont már meghőkölhetünk, és minél nagyobb egy a Föld légkörébe belépő űrszikla, annál komolyabb következményei lehetnek.

A legtöbb ilyen esetet nem is észleljük, hiába csapódik naponta mintegy 50 tonnányi meteorit a bolygónkba, azok többsége vagy lakott területen kívül ér földet, vagy az óceánokba zuhan. Igen ritka az, amikor sokan észlelik és jól dokumentálnak egy ilyen esetet – az elmúlt években a cseljabinszki meteorrobbanás volt a legemlékezetesebb.

Ennél azonban közelebb is történt hasonló, az akkor még a Magyar Királysághoz tartozó, Kárpátalján található Knyahinban, amit az eset után Csillagfalvára kereszteltek át.

Több tízmillió éves űrszikla hullott le az égből

1866. június 9-én, a délutáni órákban rengetegen dolgoztak kinn a földeken a verőfényes napsütésben, amikor mennydörgésszerű hangra lettek figyelmesek, és egy hatalmas, fekete felhőt vettek észre, amiből kőzápor hullott.

Isteni szerencse volt, hogy senki nem sérült meg a falu határától nem messze bekövetkező becsapódásban. A helyiek és a környékbeliek persze azonnal a hang és a felhő felé indultak, hogy megnézzék mi történt. A következő időszakban csaknem 1200 darabját gyűjtötték össze az űrsziklának, mintegy 286 kilogrammnyi törmeléket találtak, némelyik egészen óriási volt.

Egyik legnagyobb darabja Budapesten semmisült meg

Egy 46 kilogrammos törmelék Budapestre került, az 1956-os forradalom idején azonban elpusztult, egy 13,9 kilós darabja Londonban, egy 12 kilogrammos pedig szintén Budapesten, az ELTE-n található. A legnagyobb, több mint 286 kilogrammot nyomó űrszikladarabot Bécsben őrzik.

A falu lakossága különböző festményeken dokumentálta és őrizte meg a meteorit emlékét, amely a szakemberek szerint 35-38 millió évig utazhatott a világűrben, mielőtt a Föld légkörébe érve megsemmisült volna. A világ egyik legnagyobb fellelt kondritjának darabjairól egy videó is készült: