
Trump háborúval fenyegetett meg egy államot, százszoros lenne az amerikai túlerő
Olvass tovább...
Csalóka előnyökkel járhat, Oroszország stratégiájából hátrányai származhatnak Magyarországnak.
Az orosz-ukrán háború kirobbanása óta időről időre felvetődik Kárpátalja kérdése, mind területi, mind a magyar lakosság kapcsán. Csak az tűnik biztosnak, hogy a magyar anyanyelvűek száma folyamatosan csökken, a háború pedig csak felgyorsította ezt a folyamatot.
Hogy mi lesz Kárpátalja sorsa, azt most még nem lehet megmondani, ugyanakkor Oroszország tervei meglehetősen széles skálán mozognak. Mint ahogy azt Szirtes I. János politológus cikkében megemlítette, Dmitrij Medvegyev korábbi orosz elnök korábban már olyan térképet is mutatott, melyen a területet Magyarország részeként tüntették fel.
Olvass tovább...
Nemrég pedig az orosz honvédelmi minisztérium forgatókönyve szerint „felosztották” Ukrajna nyugati részeit a lengyelek, a magyarok, valamint a románok között. Ez azonban a szerző szerint korántsem járna annyi előnnyel, mint hátránnyal.
Maradva Magyarországnál, Kárpátalja „visszacsatolása” hozzávetőlegesen 13 százalékos területi és lakossági növekedést jelentene. Nemzetiségi szempontból is óriási változások történnének, a gazdasági oldaláról már nem is beszélve.
Olvass tovább...
Kárpátalja a háború előtt is szomorú gazdasági helyzetben volt, ami még tovább romlott az elmúlt években. Oroszország ráadásul az ukrán többségre hivatkozva nagyobb befolyást követelhetne, ami szintén beláthatatlan problémákat okozhatna Magyarország számára.
Így anyagi, gazdasági, infrastrukturális és politikai szempontból is nagyon rizikósnak tűnik Kárpátalja kérdése hazánk szempontjából, és azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az ottani népesség is további nehézségekkel kellene, hogy szembenézzen, legyen szó a nyelvhasználatról vagy a magyar lakosság reakciójáról.
Egy ilyen – egyelőre csak elképzelt – forgatókönyv súlyos gazdasági és belpolitikai következményekkel járna, a külpolitikai reakciókról nem is beszélve, hiszen vélhetően az Európai Unió és a NATO is erősen ellenezne egy ilyen "területszerző" lépést.