promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Afrikában talált rejtélyes meteorit bizonyíthatja, hogy egykor élet volt a Marson

Afrikában talált rejtélyes meteorit bizonyíthatja, hogy egykor élet volt a Marson

Borítókép:  Profimedia
Űrkutatás
Kategória fejléc

A meteorit a kutatóknak sok mindent elárult a korai marsi körülményekről.

Fekete Szépség: egy meteorit titkai felfedik a Mars ősi történetét

Nagy felfedezés kavarta fel a űrkutatás állóvízét: egy különleges marsi meteorit, az NWA 7034, becenevén "Fekete Szépség", a tudósok reményei szerint izgalmas bepillantást enged a vörös bolygó távoli múltjába.

Az apró, de rendkívül értékes kőzetdarab egy cirkonkristály révén tárta fel, hogy a Mars felszínén valószínűleg már több mint 4,4 milliárd évvel ezelőtt is volt folyékony víz. A kutatók szerint ez a felfedezés alapjaiban változtathatja meg a Mars és talán az élet eredetéről alkotott elképzeléseinket.

Meteoritzápor a Földre: hogyan kerül a Mars a hátsókertbe?

A Földön talált legtöbb meteorit az aszteroidaövből származik, ám van néhány különleges darab ami a Mars felszínéről jutott el hozzánk. Ez úgy történik, hogy egy hatalmas aszteroida becsapódása a vörös bolygó felszínéről kőzetdarabokat szakít le, amelyek az űrbe kerülnek, majd idővel a Föld gravitációja bevonzza őket.

Az NWA 7034, amely Északnyugat-Afrikában landolt, különösen érdekes, mert nem egyetlen marsi régió kőzetét tartalmazza, hanem különböző területekről származó anyagok olvadtak össze egyetlen kőzetté.

Mik azok a cirkonkristályok?

Az NWA 7034 belsejében apró cirkonkristályok rejtőznek, amelyek felbecsülhetetlen információval szolgálnak a bolygó múltjáról. A cirkonkristályok urán-ólom kormeghatározása alapján ezek 4,48 és 4,43 milliárd évvel ezelőtt alakultak ki.

Ezek az időszakok annyira távol vannak időben, hogy akkoriban még a Naprendszer sem volt teljesen kialakulva, csak formálódóban volt. A kutatók a kristályokban lévő fémek nyomait is megvizsgálták, és felfedezték, hogy ezek már a kristály képződésekor jelen voltak, ami bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a víz és a vulkáni aktivitás már ekkor együttműködött a Mars felszínén.

Víz és vulkáni aktivitás: a marsi élet bölcsője?

Érdekes, hogy a Marsról származó cirkonkristály rétegződése nagyon hasonlít az ausztráliai Olympic Dam lelőhelyen talált kristályokéhoz. Ez az egykori hidrotermális rendszer a Földön gazdag fémkészleteket hozott létre, és lehetőséget teremtett az élet kialakulása számára. A kutatók szerint ehhez hasonló környezetek lehettek jelen a Marson is 4,45 milliárd évvel ezelőtt.

Noha természetesen egyetlen megtalált kristály nem ad választ arra, mennyire volt elterjedt ez a környezet, de arra bizonyítékot szolgáltat, hogy a víz jelen volt és a vulkanikus aktivitás termelte hővel kölcsönhatásban lehetett.

Az élet lehetősége a Marson

A Földön az élet eredetével kapcsolatban régóta vita tárgya, hogy az első élő szervezetek meleg pocsolyákban vagy hidrotermális kürtőkben alakultak-e ki - ha az utóbbiaknak van igazuk, akkor a Mars korai körülményei hasonló feltételeket kínálhattak az élet kialakulásához. A kutatók szerint a Marsra hulló óriási aszteroidák ugyanakkor hatalmas pusztítást is végeztek: ezek a becsapódások elpusztíthatták az élet nyomait a felszínen, de egyúttal hidrotermális rendszereket is beindíthattak, amelyek kedveztek az új életformák kialakulásának.

A "Fekete szépség" nevű meteorit: