
500 ezer forintból autó? Szakértő árulta el, hogy mi az amit mindenképp nézz meg vásárlás előtt - 3. rész
Olvass tovább...
Bárkinek ott rejtőzhet ez az érme a tárcájában.
Portálunkon is gyakran szoktunk írni különböző numizmatikai érdekességekről. Az érmegyűjtés messze nem csak egy hobbi - sokkal inkább szenvedély, időutazás, kutatás és olykor akár befektetés is. Sokan legyintenek az aprópénzekre, pedig némelyikük ma már kisebb vagyont ér. Természetesen hazánkban is akadnak érdekes darabok: az egyik legkülönlegesebb és legértékesebb az 1975-ös, úgynevezett nagy számjegyes 20 filléres, amelyet a szakértők szerint akár 100 ezer forintért is el lehet adni - ha jó állapotban van. De vajon mitől ér ennyit egy nem túl szépnek mondható apró alumínium érme?
Olvass tovább...
Az értéket itt is az érme ritkasága adja. Az 1975-ös 20 filléres egy úgynevezett nagy számjegyes változat, amelyről szabad szemmel is jól látható, hogy a rajta lévő számok karakteresebbek, vaskosabbak, mint a későbbi évek darabjain. A történet egészen 1967-ig nyúlik vissza, amikor stílusváltás történt a pénzverésben - a számjegyek szolidabbá váltak. Az 1971-es hírhedt "akasztófás" 20 fillér kivétel volt, amelynek első 11.000 példányát még a régi, robusztus számjegyekkel verték. Ez már önmagában is ritkaság.
1975-ben azonban ismét változás történt: a számjegyeket kisebbre szabták. De előtte, vélhetően gyártástechnikai átmenetként, készült egy még nagyobb számjegyes verzió is, egyfajta verőtő-hibából kifolyólag, amelyből még kevesebb készült. Ezek az érmék tehát nemcsak vizuálisan különböznek, hanem gyakorlatilag eltűntek a forgalomból, mielőtt bárki észrevette volna.
Olvass tovább...
A numizmatikusok szerint ezek az érmék olyan ritkák, hogy egy verdefényes (UNC - uncirculated, vagyis tökéletes, használatlan állapot) példányt 5-10 évente, ha látni lehet. Az 1971-es akasztófás 20 fillér legendás státusza már ismert a gyűjtők körében, de a ’75-ös nagy számjegyes még ritkább, így a gyűjtői értéke is magasabb. Egy AUNC-UNC (AUNC - about uncirculated, majdnem tökéletes állapot) állapotú darab 2021-ben közel 33 ezer forintért kelt el, az árak azóta pedig csak nőttek.
A Forint Portál besorolása szerint a nagy számjegyes 7-es, míg a még nagyobb számjegyes 8-as ritkaságú - utóbbi annyira ritka, hogy még fotó sincs róla hiteles numizmatikai forrásban. Ha valaha előkerülne egy ilyen különleges példány verdefényes állapotban, az aukción igen könnyen elszállhatna az ára, egyáltalán nem lenne meglepő, ha a 100 ezres határt is túllépné.
Szóval, ha akad otthon régi aprópénz, érdemes elővenni. A 20 filléresek között igazi kincs lapulhat - olyan érme, ami nemcsak értékes, de történelmi és gyűjtői szempontból is különleges. Ki tudja, még az is lehet, hogy a te régi húszfilléresed többet ér, mint gondolnád.