
Azonnal nézz bele a pénztárcádba, ritka és értékes 50 forintost találhatsz a visszajárók között
Olvass tovább...
Ott van a szemünk előtt, mégse tudja senki.
A bankjegy- és érmegyűjtés igen különös hobbi. Aki belép ebbe a furcsa univerzumba, az nemcsak a pénz nominális értékét látja, hanem a hozzájuk kapcsolódó történeteket, sorsokat, művészi részleteket is. A szenvedélyes gyűjtők vallják, hogy egy-egy bankjegy apró grafikai motívuma többet mesélhet, mint egy történelemkönyv fejezete - feltéve ha tudjuk, mit kell nézni.
Vagyóczky Károly, a Pénzjegynyomda legendás grafikusművésze három évtizeden át formálta azt, amit ma magyar forintként ismerünk. Ő tervezte a jelenlegi bankjegysor nagy részét, többek között a tízezer forintost is, amelyen Szent István portréja látható.
Sokan nem tudják (megkockáztatnánk, hogy szinte senki), de a tízezresen István fején bizony nem a Szent Korona van. A grafikusművész elmondása szerint nem volt egyértelmű forrás, amely alapján pontos ábrázolást lehetett volna készíteni: a történész-szakma rengeteg véleményt ütköztetett, ezért nagy bizonytalanság miatt végül úgy döntött, hogy egy semleges, "átlagos" koronát rajzol. Fontosnak érezte kiemelni, hogy politikai szándék nem volt mögötte, hanem a szakmai óvatosság vezérelte.
Olvass tovább...
Vagyóczky Károly több érdekességet is elárult a tervezés folyamatáról: a bankjegyek színvilágát maga a művész választhatta meg, míg a portrékat a Magyar Nemzeti Bank bizottsága határozta meg. Elmondása szerint számára nemcsak a technikai kivitelezhetőség, hanem a karakter, az arckifejezés és a tónusok mélysége is számított: minden vonás mögött tudatos döntés húzódott.
Olvass tovább...
Saját munkái közül Vagyóczky a millenniumi kétezrest tartja a legszebbnek, a portrék közül pedig az ötezresen látható Széchenyi a kedvence. Mint mondta, mindkét munka az ő művészi stílusának és precizitásának az esszenciája, finom részletekkel, mély karakterrel.
Nyugdíjba vonulása óta nem készített új bankjegyet, talán még az is elképzelhető, hogy ő volt az utolsó magyar bankjegytervező - a jövő talán már az euróé.
Addig is, amikor legközelebb kezünkbe veszünk egy tízezrest, érdemes megfigyelni Szent István fejét: ott rejlik benne a magyar bankjegyek történetének egyik legkevésbé ismert érdekessége.
Valószínűleg azzal sincs mindenki tisztában, hogy egyáltalán honnan ered a "forint" elnevezés - ebből a videóból viszont ez is kiderül:
forrás: kultura.hu