
Országos szenzáció, újra a magyar boltok polcaira kerül a régóta eltűnt imádott termék
Olvass tovább...
Valaha gyerekek millióinak kedvence volt. Most elhagyott csarnokokban porosodnak a nyomai – mintha egy korszak halkan suttogná a végét a szőlőillatú falak között.
A Traubisoda neve még ma is nosztalgiát ébreszt sokakban – az ikonikus magyar üdítő a nyolcvanas-kilencvenes években uralta a büfék, strandok és iskolák kínálatát. Azt azonban már kevesen tudják, hol készült az ital, amely egykor a „szocialista Coca-Cola” becenevet is megkapta. A válasz: többek között egy apró borsodi faluban, Sályon.
A sályi palackozóüzem egykor napi 50.000 palackkal ontotta magából a szőlőízű frissítőt, világszínvonalú holland gépsorokkal felszerelve. A hetvenes években igazi ipari sikertörténetnek számított – most viszont csak törött cementhordók, rozsdaette mérlegek és félbemaradt felújítási munkák árulkodnak arról, hogy itt valaha valami fontos történt.
Olvass tovább...
Pedig a történet ígéretesen indult. A palackos Traubi még plakátokon, mozikban és újságcikkekben is megjelent – a hazai üdítőipar egyik nagy sztárja lett.
Csakhogy a jogviták, a licencproblémák és az évek során elmaradt újítások végül háttérbe szorították. És bár sokan bíztak a márka feltámadásában, évtizedekig úgy tűnt, a Traubi végleg a múlté lett.
A területet most urbex túrázók látogatják – kalandorok, akik az elhagyatott ipari helyszínek múltját kutatják. A sályi gyárban már nem találni Traubisoda relikviákat: a 2010-es kipakolás alapos volt. Mégis van valami különös a hely atmoszférájában. Mintha a poros ablakokon még ma is átszűrődne a palackozás zaja.
A történet azonban nem ér véget a poros gyárkapuknál. 2025-ben fordulat történt: a Márka Üdítőgyártó Kft. megszerezte a Traubisoda gyártási és forgalmazási jogát, és három új ízvariációval újraindította a legendás üdítőital gyártását Felsőlajoson.
A klasszikus szőlőíz mellett cukormentes Traubisoda Zéró, valamint egy kékszőlő ízesítésű változat is piacra került. Az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint a cég kizárólag hazai beszállítókkal dolgozik, és a gyártás modern, fenntartható körülmények között zajlik – 14 ezer négyzetméteren.
A fejlesztés több mint 3 milliárd forint támogatással valósult meg, és nemcsak a magyar nosztalgiát éleszti újjá, hanem munkahelyeket, gazdasági előnyöket és egy hazai márka feltámadását is jelenti.
A Traubisoda tehát új korszakot nyit. Még ha a sályi gyár romjai ma már csak az idő múlását őrzik is, az ital íze újra felbukkan a polcokon – és vele együtt egy darab a gyerekkorunkból is visszatér.
Talán nem is a gyárépület az, ami örökre elpusztult. Hanem az az emlék, amit most újra fel lehet nyitni. Egy kupak alatt.
Az alábbi urbex videóban egy virtuális sétára indulhatunk az elhagyatott üzemben:
Olvass tovább...