
Berezgett a műszer, tényleg Attila király sírját találták meg Magyarországon egy brutális helyen?
Olvass tovább...
Hallottál már erről a névről? Még a naptárban is szerepel.
Különös magyar nevekkel évről évre találkozhatunk, általában év elején adják ki azon nevek listáját, amiket már hivatalosan is anyakönyvezhetnek, hiszen nem adhatnak csak úgy, bármilyen nevet gyermekeiknek a szülők.
Ezek közül a legtöbb valamilyen korábbi keresztnév újragondolt, becézett változata (pl. Ancsa vagy Annarózsa), de külföldi nevek magyar átiratai is sokszor olvashatók a listában (pl Klinton, Korbin). Ezek között vannak divatosak, elterjedtek, és olyanok is, amikkel csak ritkán találkozhatunk.
Ez utóbbiak közé tartoznak az ősi magyar nevek is, melyek közül az egyik legkülönlegesebb egy a hétköznapokban is használt szavunk, amiről nem is gondolnánk, hogy névnapként is szerepel a naptárban.
Olvass tovább...
Pedig egészen a 19. századra visszavezethető a Hadúr, mint keresztnév, ami mellé egyfajta mitológiai jelentést társítottak a pogány magyarság korából. Jelentése a „védő isten”, és szórványnévként van számon tartva, a naptárban július 3-i dátummal szerepel.
A Hadúr a pogány vallásban a tűz, majd a háború istene volt, és az Arany Atyácska és Anyácska főistenek harmadik fiaként tartották számon a mitológia szerint, testvérei a Napkirály és a Szélkirály voltak, az öröklétet pedig Világfaként emlegették.
Hadurat nagy férfiként írják le, hosszú hajjal, a szent fémet jelentő réz páncélokkal – a legenda szerint Isten kardját is ő készítette, amivel Attila megszilárdította hatalmát. A régi, pogány szokások állatáldozattal tisztelegtek előtte, csata előtt egy fehér csődört ajánlottak neki.
Olvass tovább...
Attila kardja nem csupán mint fegyver, hanem mint szent tárgy is fontos szerepet kapott a történetekben. Attilára a hadjáratai miatt ragadt rá az „Isten ostora” név, és bár életében rettegtek tőle, az általa kiépített birodalom a halála után megroppant és nélküle már nem tudták fenntartani a hatalmat.
Attila számtalan legendában szerepel, az őt övező rejtélyek pedig a mai napig sokakat foglalkoztatnak, az alábbi videóban is szó esik Attila mítoszairól: