Ezt az ételt Sinkovits Imrének köszönhetjük, ő találta ki
Olvass tovább...
Igazi hungarikumnak is nevezik azt a magyar ételt, ami igazából nem is magyar.
Az egyik legmagyarabb ételnek tartják a lecsót, ami ugyan nem hungarikum, mégis annak tekintik, mivel részben olyan alapanyagokból áll, ami része a Hungarikumok Gyűjteményének. Először is ott van a makói vöröshagyma, aztán a fehér húsú cecei zöldpaprika, nem beszélve a kalocsai pirospaprikáról.
Az egyik dolog, ami megkülönbözteti a magyar lecsót a többi nemzetétől, hogy állati zsiradékkal, szalonnával és kolbásszal készül. Súlyos vétség sima napraforgóolajjal készíteni. Hozzá kell tenni, hogy az igazi magyar lecsót mindenki másképp készíti, máshogy ízesíti. Sokan például nem szeretik a csípőset, emiatt nem raknak bele erőspaprikát, illetve vannak, akik szerint tilos őrölt pirospaprikával fűszerezni az ételt, de mivel a fűszerpaprika hozzátartozik a magyar gasztrokultúrához, mégsem maradhat ki a lecsóból sem.
Ugyan szeretjük azt hinni, hogy a lecsó az egy magyar étel, de ez nem igaz. Nyilván az igazi, magyar lecsót senki sem veheti el tőlünk, de hogy maga az étel a magyaroktól származik, súlyos tévedés, hiszen a paprika csak a 18. században vált ismertté Magyarországon, a paradicsom pedig még ennél is később.
Olvass tovább...
Magát a paprikát Kolumbusz Kristóf orvosának, Diego Alvarez Chanca-nak köszönhetjük, aki 1494-ben elhozta Közép- és Dél-Amerikából. Ezt a zöldséget később a Balkánon kezdték el használni fűszerként, és maga az első lecsó is innen származik.
Természetesen a paradicsom őshazája is Amerika, de ezt csak egy évszázaddal Kolumbusz Kristóf útjai után, a 16. század végén ismerték meg Európában: először Spanyolországban és Portugáliában, majd Itáliában is elterjedt. Lassan az egész kontinensen elkezdték használni. Magyar források először 1649-ben említik, de akkor is csak dísznövényként használták; a nagyobb arányú termesztését 1880 körül kezdték meg Budapest környékén.
A magyar lecsó az 1920-as évek tájékán vált csak országosan ismertté.
Sokan ugyanolyan arányban vágnak fel hozzá vöröshagymát, paprikát, és paradicsomot, de vannak, akik úgy szeretik, ha utóbbi kettő dominál inkább. A legegyszerűbb recept szerint a három fő alapanyag mellett só, bors, pirospaprika, illetve olaj vagy zsír kell. Ízlés szerint valaki főz ki hozzá rizst, vagy üt mellé egy-két tojást, illetve valaki tesz még hozzá virslit, kolbászt, szalonnát, csípős paprikát.
A hagymát, paprikát, paradicsomot fel kell vágni, majd a hagymát a zsiradékon üvegesre kell pirítani. Ezután jöhet hozzá a paprika és paradicsom, majd a fűszerezés, aztán felöntjük egy kevés vízzel, de nem sokkal, mert a paradicsom elég sok levet ereszt.
Fördős Zé így készíti:
forrás: Mixon