Egy vagyont ér ez a fajta 10 filléres, túrd fel a fiókot, komoly összeget fizetnek egy szép példányért
Olvass tovább...
Hihetetlenül ritka pénzre bukkantak, de az érdeklődők nem véletlenül gyanakodnak.
Nem hiába hangsúlyozzuk ki, érdemes benézni a régi fiókokba, asztalfiába, ki tudja, talán a dédszülők véletlenül ott felejtettek valamit, ami ma igazi kincsnek számít, a gyűjtők pedig egymásra licitálnak érte. Lehet az egy 10 filléres az ötvenes évekből, vagy egy jóval korábbi, 50.000 koronás, amin már a pengő felirat is szerepelt.
Most éppen ez utóbbi bukkant fel a Vaterán, és bizony rengeteget ér, eddig 9 licit érkezett rá és máris 456 ezer forinton áll a jelenlegi ára, az eladó pedig dörzsölheti a markát, hiszen még hét nap van hátra az árverés zárásáig.
Mint írja, talált, nem javított papírpénzről van szó, az idén 102 éves korona-pengő pedig egész jó állapotban van, de azért annyira nem, mint az egyik numizmatikai oldalon, ami szinte tökéletesen maradt fenn, és ami aztán 2.000.000 forintért talált gazdára!
Olvass tovább...
Az első világháború után a korona fokozatosan elinflálódott, a fémpénzek lényegében eltűntek, a gazdasági reformok között pedig egy új pénznem, a pengő bevezetése is szerepelt. Volt azonban egy átmeneti időszak, amíg a korona bankjegyeit „felülnyomták”. A váltó 12.500 korona / 1 pengő volt, emellett a kisebb koronákat fillérre váltották át.
Ezek a bankjegyek mindössze néhány évig voltak forgalomban, a felülbélyegzett pengők voltak a ritkábbak, így az 50.000 koronás / 4 pengős is sokat ér. A licitnél ugyanakkor nem véletlenül firtatják a hozzászólók az eredetiségét, ugyanis ezeket a bankjegyet előszeretettel hamisítják, ami az értékét tekintve nem meglepő, ráadásul ezek még nem rendelkeznek olyan biztonsági elemekkel, mint a modern bankók, így könnyebb dolguk van a csalóknak.
Olvass tovább...
A sors keserű iróniája, hogy a koronát váltó pengő a második világháborút követő iszonyatos gazdasági helyzetet követően ennél sokkal súlyosabb elértéktelenedésen ment keresztül, így fordulhatott elő, hogy az utcán seperték a pénzt, melynek legnagyobb forgalomba került címlete százmillió milpengő volt, és gyakorlatilag egy szál gyufát nem lehetett belőle venni. Az azóta is világrekordnak számító hiperinflációt követően vezették be a forintot. De ez a téma már egy külön cikket érdemel!
Így lett a koronából fillér és pengő: