promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Egy vagyont ér ez a fajta 10 filléres, túrd fel a fiókot, komoly összeget fizetnek egy szép példányért

Egy vagyont ér ez a fajta 10 filléres, túrd fel a fiókot, komoly összeget fizetnek egy szép példányért

Borítókép:  Promotions
Belföldi hírek
Kategória fejléc
Promotions

Akinek ilyen érméje rejtőzik otthon, annak nagy szerencséje van!

Fillérrel már évtizedek óta nem lehet fizetni, a forint egykori váltóját az ezredfordulón ugyan még beválthattuk a Magyar Nemzeti Banknál, azóta viszont már csak eszmei értéke van. Több millió példányuk lapul a magyaroknál, elfeledett pénztárcákban, fiókokban, és bár azt hihetnénk, hogy a tucatérmékért semmit nem kaphatunk, vannak gyűjtői darabok, amikért manapság már egy kisebbfajta vagyont fizetnek!

Nem mindegyik képvisel értéket, az 1950-es Magyar Népköztársaság köriratos alumínium 10 filléres azonban kivételt képez. Mint azt a NumizPortal YouTube-csatornáján közölte, 1946-ban a forint bevezetésének évétől számított 4 évben alumínium-bronz ötvözetből készültek a 10 filléresek.

„Ezt végül 1950-ben változtatták meg és a későbbiekben már alumíniumból verték őket. A Magyar Állami Váltópénz körirat sem maradt meg, helyette Magyar Népköztársaság körirat került az érmékre. A Magyar Állami Váltópénz köriratos érmét utánverte a pénzverő, így nem összekeverendő a két különböző érme”

– írja a szakértő.

A 10 filléres alumínium érméből 5.040.000 darab készült, ez volt a legtovább forgalomban, 1997-ig lehetett fizetni vele, de már korábban megkezdték a kivonását, a többségük pedig elhasználódott, és alig néhány hibátlan darab maradt meg. Mivel a Magyar Pénzverő boltjában sem árulták, ezért az úgynevezett „verdefényes” állapotú példányok akár 100 ezer forintot is megérnek a gyűjtők számára.

Nem mind arany, ami fénylik – vagy mégis?

Ha megnézzük az eladásra kínált darabokat, valóban csak a tökéletesek érnek ilyen sokat, egy-egy mezei példányért csupán néhány száz forintot adnak. A hibátlan állapotú érméket külön betűkombinációval jelzik, az UNC jelzésű (uncirculated) a verdefényes / bankfriss.

A definíció szerint ezek forgalomban sosem voltak, papírpénz esetén gyűrődés, hajtás, szakadásmentes, érméknél karc, peremhiba és kopásmentes, szennyeződés nyoma nélkül. Természetesen minél régebbi, vagy minél kevesebbet gyártottak belőle, annál többért lehet eladni, például egy 1991-es fillérsorozat – hiába verdefényes – mindössze 1000 forintért érhető el az egyik hazai aukciós oldalon.

Azonban ha egy ilyenünk van otthon, akkor érdemes megkérdezni egy szakértőt, hogy mennyiért tehető pénzzé: