Világszenzáció lett a magyar ABC, egyetlen betű csak nálunk létezik
Olvass tovább...
De a többi hónap neve is sorra került volna, érdekesség a magyar nyelv történetéből.
Sokan hallottak már róla, hogy volt a magyar nyelv történetének egy olyan korszaka, amelyet nyelvújításnak nevezünk, ez egy nagyon intenzív időszak volt, amikor eleink a magyar nyelvből egy modern nyelvet szerettek volna faragni, amely ki tud fejezni mindent, mint a világ többi nyelve. Hiszen egy nemzet csak a saját nyelvén lehet tudós, vallották eleink.
A nyelvújítás időszakában pedig igazán intenzív szellemi élet indult be, rengeteg olyan szó, amit ma használunk, ekkor keletkezett, előtte pedig kissé idegen kifejezést használtak rá. Ám a folyamatnak az is természetes hozadéka volt, hogy bizony nagyon sok szót nem szívott fel a magyar nyelv, nagyon sok szót alkottak még a ma is használtakon kívül a magyar nyelvújítók, ám ezek nem kerültek be a magyarba.
Bármennyire is magyarosak voltak, mégis idegenek maradtak ezek a szavak.
Olvass tovább...
Az egyik leghíresebb nyelvújító, akinek elképesztő ötletei voltak, Barczafalvi Szabó Dávid volt. Őt tartják a mozgalomban az egyik legérdekesebb és legerőszakosabb nyelvújítónak is. Természetesen az erőszakosságot csak úgy gondolják róla, hogy elképesztő szavakat alkotott, amelyeken még a kortársai is sokkoltak. Kazinczy osztálytársa volt, olvasóinak pedig azt mondta, hogy addig alkot újabb és újabb szavakat, míg az olvasók nem nyilvánítják ki nemtetszésüket az alkotásaival szemben.
Olvass tovább...
Többek között a tizenkét hónapot is magyarosította volna, be is mutatta azt a tizenkét szót, amit a ma is használt hónapok nevei helyett kigondolt. Ám mielőtt ezeket megmutatnánk, azt is érdemes megjegyezni, hogy több mint száz általa kreált magyar szót ma is használunk, tehát nem maradt kisebb győzelmek nélkül a személyes küzdelme. Neki köszönhetjük többek között az esernyő, a társadalom, a csontváz, a zongora vagy éppen a külföld szavakat.
"Zúzoros, enyheges, olvanos, nyilonos, zöldönös, termenes, halászonos, hévenes, gyümölcsönös, mustonos, gémberes és fagyláros"
(Forrás: National Geographic)