promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Egy ország új fővárost épít, elképesztő felvételek készültek róla az űrből

Egy ország új fővárost épít, elképesztő felvételek készültek róla az űrből

Borítókép:  Profimedia
Színes
Kategória fejléc

Az országot évente turisták milliói keresik fel.

Egy Ezeréves Főváros Búcsúja

Kairó, az egyiptomi történelem és kultúra szívében álló, több mint ezer éves főváros hamarosan átadja a helyét egy új központnak. Az Új Adminisztratív Főváros (New Administrative Capital, NAC) névre keresztelt megaprojekt célja, hogy modern és funkcionális alternatívát nyújtson Kairónak, amely népsűrűség és infrastrukturális kihívások terén az évek alatt egyre nagyobb terhet viselt. Az új város, amely 700 négyzetkilométeres területen fog elterülni, mindössze 45 kilométerre épül Kairótól keletre, és célja, hogy jelentős terhet vegyen le az egyre növekvő régi főváros válláról - a műholdas képeket IDE kattintva lehet megtekinteni.

A Megaprojekt Első Lépései

A főváros áthelyezésére vonatkozó tervet először 2015-ben jelentették be, de a kezdeti szakaszokban az építkezés eredményei csak egyes vonalakat és alig formálódó építkezési nyomokat jelentettek a sivatagban. 2017-ben a NASA Landsat 9 műholdja is megörökítette az építési folyamatot, ahol még csupán tereprendezési munkálatok látszottak. Azóta azonban hatalmas előrelépés történt: 2024 augusztusára a sivatagi vonalak impozáns épületekké és parkokká váltak, melyek már a város meghatározó látványosságait képezik.

Zöld oázis a sivatagban: A Green River Park

Az új főváros központi eleme a Green River Park, amely 10 kilométer hosszan terül el, és tervezésekor fontos szempont volt, hogy pihenési és közlekedési lehetőséget biztosítson a gyalogosok és kerékpárosok számára. A Green River Park a maga 10 kilométerével több mint kétszer hosszabb, mint New York Central Parkja. A parkot egyedi, egyiptomi őshonos növényekkel, valamint kisebb tavakkal és mesterséges zöld területekkel díszítik, így igazi zöld oázist hoznak létre a sivatagi városban.

A Védelem Szíve: Az „Octagon”

Az új fővárosban nemcsak lakónegyedeket és parkokat találunk, hanem kormányzati épületek sorát is, amelyek között kiemelkedik a „The Octagon” névre keresztelt Védelmi Minisztériumi központ. Bár madártávlatból inkább körkörösnek látszik, közelebbről megfigyelve az épület valóban nyolcszögletű épületekből áll. Az Octagon a kormányzati központ szimbolikus központja, amely új korszakot jelképez Egyiptom védelmi struktúrájában.

Miért Építenek Új Fővárost?

A projekt hatalmas munkaerő- és anyagi ráfordítást igényel, hiszen a kezdeti 45 milliárd dolláros becslés már 58 milliárdra emelkedett. Azonban az új főváros létrehozásának oka sokak számára érthető. Kairó lakossága robbanásszerűen növekedett az elmúlt évtizedekben. 1950-ben még alig 2,5 millió ember élt a városban, míg mára ez a szám meghaladja a 22 milliót. A lakosság többsége a Nílus közvetlen környezetében él, így az egyre szűkösebbé váló területek súlyos közlekedési problémákat és túlterhelt infrastruktúrát eredményeznek.

„Kairó nem alkalmas a jelenlegi lakosság számára” – nyilatkozta Khaled El-Husseiny, a projekt szóvivője 2018-ban. „Szinte minden utca zsúfolt, a város infrastruktúrája pedig nem tud lépést tartani a növekedéssel.” Az új főváros több mint 6 millió ember számára teremt új lakóhelyet, ezzel enyhítve a régi fővárosra nehezedő nyomást.

Egy Modern Egyiptom Szimbóluma

Az Új Adminisztratív Főváros nem csupán lakóhelyeket, hanem egy teljesen új életstílust is kínál az egyiptomiak számára. A város lakói számára oktatási, egészségügyi és szabadidős létesítményeket, valamint üzleti és kulturális központokat is biztosítanak, mindezt a legmodernebb technológiákkal felszerelve. Az Alpha Technologies által kifejlesztett intelligens infrastruktúrák révén a város energiahatékony és biztonságos környezetet kínál, amely Egyiptom modernizációjának egyik legfontosabb mérföldköve.

Az Új Főváros Jövője és Kihívásai

A hatalmas projekt nem mentes a kihívásoktól, hiszen a költségek folyamatosan emelkednek, és a kivitelezés is további éveket vehet igénybe. Ennek ellenére Egyiptom kormánya hosszú távú befektetésként tekint az új fővárosra, amely célja, hogy Kairótól független, modern adminisztratív központként működjön. A projekt azt az ambiciózus célt is szolgálja, hogy Egyiptom helyét a világ egyik legmodernebb országai között szilárdítsa meg - ám a projekt sikerességéről a nemzetközi közvélemény nincs meggyőződve, ahogy azt az alábbi alapos videó is mutatja: