promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Kádár titkos lakosztályt tartott fenn, nem leplezik tovább, mire használta

Kádár titkos lakosztályt tartott fenn, nem leplezik tovább, mire használta

Borítókép:  Profimedia
Politika
Kategória fejléc
Promotions

Puritán, visszafogott életmód jellemezte Kádár Jánost, akinek mégis volt egy nagy titka, amire most fény derült.

A mai idős és középkorosztály még élete jelentős részét az „átkosnak” is nevezett elmúlt (szocialista) rendszerben töltötte. Kádár János volt ennek a meghatározó alakja, aki egyfajta puha diktatúrát tartott fenn Magyarországon bő három évtizeden keresztül.

Az országvezető mindig is a nép egyszerű fiaként igyekezett beállítani magát, közismert volt szerény, visszahúzódó életmódja. A vadászat azonban igen költséges hobbija volt, és a halála (valamint felesége elhunyta) után az is napvilágra került, hogy a házuk tele volt festményekkel és más értéktárgyakkal, és pár milliós készpénzmegtakarításra is támaszkodhattak.

Kádár János magánéletéről vajmi keveset tudhatott a nép, az viszont kiderült róla, hogy nem volt valami nagy nőfaló. Hosszú ideig az anyjával élt, és csak annak halála után vette el Tamáska Máriát, aki mellett élete végéig kitartott.

Nemrég azonban napvilágra került, hogy Kádárnak létezett egy titkos lakosztálya, amit rendszeresen fel is keresett. Vajon a szeretőivel találkozott ott, vagy valami még sötétebb titkot őriztek a falak?

Nos, a pikáns leleplezésre számítókat ezúttal ki kell ábrándítanunk, mert az említett lakosztály valójában a főtitkár biztonságát szolgálta. Annak a kormányóvóhelynek a része volt, amelyet még Horthy Miklós építtetett az Alagúttól délre, 1936 és 1939 között, és a harcokat a Szent Korona is itt vészelte át.

A második világháborús légitámadásokkal szemben kiváló védelmet nyújtott, de állítólag egy hidegháborús atomtámadás esetén is túléltek volna benne az oda menekülők. Budapest ostroma alatt a magyar és a német parancsnokság is beköltözött oda.

A háború után a létesítményt a Belügyminisztérium kezelte, és évente két gyakorlatot tartottak benne. A szabályok szigorúak voltak, riasztás után egy órával mindenkinek teljes készenlétben kellett állnia. Valószínűleg az ilyen riadók során Kádár is „elgyakorolta” a fedezékbe vonulást.

„Feltételezzük, hogy vannak erre írásos források is, de ezek még nem kutathatóak. Ezek egyébként a katonai elhárítás anyagaiban lehetnek”

– mondja el a Borsnak Tóth Eszter Zsófia történész, a Veritas Intézet munkatársa. Aki szerint a titokzatos lakosztályban nem lehettek luxuskörülmények, ismerve Kádár puritán igényeit.

Horthynak Gödöllőn is volt bunkere: