
Trump felszállt a dilivonatra, az amerikaiak nem hálhatnak együtt a kínaiakkal
Olvass tovább...
Az amerikai elnök a gazdasági életben megszokott szabályok szerint próbált az oroszokkal dűlőre jutni Ukrajna ügyében, ám a személyes jó kapcsolatra és kölcsönös bizalomra épülő taktikája csúfos kudarcot vallott.
Nagy lendülettel látott neki Donald Trump amerikai elnök a békecsinálásnak Ukrajnában, ám mostanra be kellett látnia, hogy csúfos kudarcot vallott. Nemcsak egy nap alatt nem sikerült tűzszünetet elérnie a harcoló felek között (ahogy a kampányában ígérte), de időközben az is kiderült, hogy a minden hájjal megkent Vlagyimir Putyin orosz elnök tulajdonképpen mindenben átverte, az összes ígéretét megszegte.
Pedig pár hete felcsillant a remény, február 18-án elkezdődtek amerikai közvetítéssel a fegyverszüneti tárgyalások, március 18-án pedig – egy Putyinnal folytatott másfél órás telefonbeszélgetést követően – Trump elégedetten jelentette be, hogy az orosz vezető elfogadta a javaslatát, és 30 napra felfüggeszti az ukrán energia- és infrastruktúra-hálózatok támadását.
Ez azonban csak a szavak szintjén valósult meg, egy friss kimutatás szerint ugyanis február 18. és március 18. között 4776 dróntámadást indítottak az oroszok ukrán területek ellen, miközben a megelőző 30 napban „csupán” 3148-at, ami 52 százalékos növekedést jelent, vagyis a háború még intenzívebbé vált. Persze az ukrán energiahálózatot és infrastruktúrát sem kímélték meg a csapások.
Olvass tovább...
Viszonylag hosszú időbe telt, hogy mindez leessen Trumpnak, de most az amerikai elnök átment „durcásba”, nyilvánvalóan csalódott, amiért az eddig barátjának gondolt Putyin ilyen csúnyán átverte – amelynek veszélyére előzetesen rengetegen figyelmeztették.
„Hamar kiderítjük, nem hónapokon, hanem heteken belül, hogy Oroszország komolyan gondolja-e a békét. Remélem, igen. Ha csak húzni akarják az időt, Trump elnök nem fog beleesni a végtelen tárgyalások csapdájába. Az oroszoknak a tetteik, nem pedig a szavaik fogják meghatározni, hogy mennyire komolyak a szándékaik”
– fogalmazott minden eddiginél óvatosabban Marco Rubio is, az USA külügyminisztere. Elemzők szerint Oroszország a még hevesebb támadásokkal azt kívánja bizonyítani, hogy kész a háború folytatására akár örökre is.
Ráadásul az ukránok az amerikai katonai és hírszerzési támogatás részleges elvesztése miatt kevésbé hatékonyan tudnak védekezni az orosz drónokkal és rakétákkal szemben. Míg 2024 nyarán a megsemmisítési arány jóval 60 százalék fölött alakult, addig az utóbbi két hónapban 50 százalék alá csökkent.
Rémisztő dróntámadásokból az oroszoknak is kijutott:
Olvass tovább...