A világot bűvöletbe ejtette egy magyar szó, nem is fordították le, világszenzáció lett a magyar szokás Palvin Barbi esküvői képei után
Olvass tovább...
Világhíres magyar szó, amelyet a mai napig ismer és használ a külföld egy találmány révén.
Rengeteg magyar találmány született az évszázadok alatt, ezekből azonban csak nagyon kevés mondhatja el magáról, hogy bizony külföldön is kötődik a neve Magyarországhoz ezer szállal, még a megnevezésén át is. Pedig bizony meglepetések érhetnek minket, ha felütünk egy angol szótárt, netán megnézzük, hogy Argentínában milyen szót használnak egyes nagyon is hétköznapi dolgokra.
Érdekesség tehát, hogy a golyóstoll feltalálójának a neve olybá nemzetközi lett, hogy a találmányát nagyon sok országban, külföldön az ő nevével illetik, ez lett az a szó, ami a hivatalos megnevezése lett a tárgynak. Ha valaki angol nyelven olvas George Orwellt, fel fog neki tűnni, hogy milyen sokszor használja ő is ezt a szót, a birot.
Olvass tovább...
Érdekesség, hogy angolban a biro és a biro pen használatos a golyóstollra, míg Olaszországban és Franciaországban csak szimplán biro névvel illetik. Argentínában birome a kifejezés rá. A megalkotója pedig a magyar feltaláló, Bíró László József, aki a leírások szerint a golyóstoll első változatát még Budapesten alkotta meg az 1930-as években.
Ő maga pedig töltőtoll néven jelentette be a találmányát a Magyar Királyi szabadalmi Bíróságnak még 1938 áprilisában, majd novemberében már hosszabb és leíróbb néven szerepel a találmánya, ekkor úgy hívják, úgy jelentette be szabadalma továbbfejlesztését, mint "pépes halmazállapotú tinta és hozzá tartozó töltő-toll".
Később majd a végső változatot Argentínban fejezi be a magyar feltaláló, akinek neve örökre beíródott még számtalan nyelvbe is tehát ezzel, a hétköznapjainkat megkönnyítő nagyszerű találmánnyal.
A találmány rövid időn belül nagyon híres lett, már életében meghozta a világhírt a feltalálónak, szeptember 29-e pedig, Bíró László József születésének napja Argentínában egy nagyon komoly ünnepnap, hiszen a feltalálók napja lett, így minden évben megemlékeznek róla.
Találmányát sok helyen Argentínához is kötik, amikor országonként mutatják be a találmányokat:
Olvass tovább...