promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Nem a süketsége okozta Beethoven halálát: 200 év után jöttek rá a kutatók a DNS-éből az igazságra

Nem a süketsége okozta Beethoven halálát: 200 év után jöttek rá a kutatók a DNS-éből az igazságra

Borítókép:  Profimedia/Illusztráció
Zene, Film & Kultúra
Kategória fejléc
Promotions

A kutatók egy átfogó tanulmányban vizsgálták meg mi történhetett valójában a legendás zeneszerzővel.

Eddig nem ismert részletek derültek Beethoven különös betegségéről. A legendás zeneszerző a hallását már egészen fiatalon elvesztette és ahogy életét úgy halálát is nagyon komoly érdeklődés övezte. Sokan találgatják a mai napig, hogy mi lehetett állapotának az oka, és vajon a DNS-ében található-e a megoldás.

Beethoven 57 évesen, 1827. március 26-án elhúzódó betegséget követően hagyott itt örökre minket, de a zseniális zeneszerző már az előző év karácsonyán ágynak esett. Ekkor sárgaságot állapítottak meg nála, testrészei feldagadtak és minden egyes lélegzetvételért meg kellett küzdenie.

Kutatók azonban nemrégiben Beethoven betegségeinek nyomába eredtek, és a Max Planck Intézet, Johannes Krause vezető kutató irányításával azt akarta kideríteni, hogy milyen folyamat indította el a zeneszerző húszas éveiben azt a progresszív hallásvesztést, amely teljes süketségig vezetett.

Betegsége kapcsán kiderült, hogy a fiatal Beethoven először azzal szembesült, hogy csöng a füle, ám a zeneszerző kezelőorvosa nem tudott rájönni, mi lehetett ennek oka. Mikor pedig már nem hallotta a magasabb regiszterekben felcsendülő hangokat, előadóművészi pályája véget is ért. Ez pedig nagyon megviselte őt. Testvéreinek írt leveleiből kiderült, hogy kétségbeesése egészen az öngyilkosság gondolatáig űzte őt, de sajnos ennél is több kórsággal is meggyűlt a baja.

Beethovent már fiatalon krónikus hasi fájdalmak gyötörték, hasmenéses rohamai voltak, a halálát megelőző években pedig májbetegség is jelentkezett nála. Egy DNS-vizsgálat felvetette az ólommérgezés eshetőségét is, ezt a felvetést ugyanakkor egy néhány évvel ezelőtt napvilágot látott tanulmány cáfolta, azzal az indoklással, hogy a megvizsgált hajtincs nem is Beethovené volt.

A Max Planck intézet kutatói azonban nemrégiben bizonyítottan Beethoven fejéről származó hajszálakkal dolgozhattak: ezek segítségével pedig sikerült megtalálniuk azt, mi okozhatta a zeneszerző halálát, ugyanakkor süketsége okára nem utal semmi a megvizsgált genetikai mintában.

E szerint Beethoven halálának valódi oka az volt, hogy rendkívül nagy mértékben fogyasztott alkoholt, emellett pedig Hepatitis B-fertőzött volt.

 A hallásvesztés vagy az emésztőszervrendszeri problémák hátterét ugyanakkor nem tudta feltárni ez az kutatás sem, csak további kérdéseket vetett fel, mint például azt, hogyan fertőződhetett meg Beethoven hepatitisszel, erre azonban a mai napig nem találták meg a választ, ahogyan azt sem tudni mitől süketült meg minden idők egyik legnagyobb zeneszerzője.

Forrás: Dívány