Meztelenség, ikertalálkozó, és magyar nyertes jellemezte az idei Oscar-gálát.
Összességében bejött a papírforma az idei Oscar-gálán is, de azért akadtak bőven meglepetések. Ahogy az várható volt, ez a díjátadó elsősorban az Oppenheimerről szólt, de azért az Akadémia kikacsintott kicsit Ukrajna felé is, ugyanis a 20 nap Mariupolban nyerte el a legjobb dokumentumfilmnek járó Oscart, ami azért egyedülálló, mert ezelőtt soha nem díjaztak ukrán produkciót.
Az este legnagyobb győztese az Oppenheimer lett, ami a 13 jelöléséből hetet díjra váltott - köztük a legjobb film, a legjobb rendező (Christopher Nolan), a legjobb férfi főszereplő (Cillian Murphy), és a legjobb férfi mellékszereplő (Robert Downey Jr.) kategóriában is.
A Barbie végül egyetlen díjjal távozott, de nem az I'm Just Ken című betétdalért kapta meg - amit Ryan Gosling élőben elő is adott a gálán -, hanem a What Was I Made For? miatt.
A legjobb nemzetközi film díját ezúttal egy brit produkció, az Érdekvédelmi terület kapta meg, amiről Steven Spielberg azt mondta, hogy az elmúlt 30 év legjobb holokausztfilmje. Behúzta utolsó filmjével is az aranyszobrot a világ egyik legjobb animációs filmese, a kétszeres Oscar-díjas Mijazaki Hajao, aki A fiú és a szürke gémmel zárta le filmkészítői karrierjét. A legjobb animációs rövidfilm díját pedig a War Is Over! kapta.
A részben Magyarországon forgatott Szegény párák javarészt technikai díjakat zsebelt be - Emma Stone azért behúzta a legjobb női főszereplőnek járó díjat -, köztük Mihalek Zsuzsa is, aki legjobb látványtervezésért kapta meg alkotótársával az aranyszobrot - Mihalek Zsuzsa azonban nem tudta személyesen átvenni a díjat.
Az idei Oscar egyik legnagyszerűbb pillanata kétségkívül az volt, amikor Arnold Schwarzenegger és "ikertestvére", Danny DeVito együtt adták át a legjobb vizuális effektért járó díjat. Arnold Schwarzenegger és Danny DeVito 1988-ban csinálta meg az Ikrek című közös filmjüket, szóval ez most 36 év után egy ugyanolyan tökéletes pillanat volt, mint amikor Harrison Ford szintén az Oscar-gálán találkozott újra Ke Huy Quannal, aki Picúrt játszotta az Indiana Jones és végzet templomában.
John Cena meztelenkedése is megér egy említést, mert eddig egyetlen egyszer történt olyan az Oscar történetében, hogy valaki szó szerint pucéran jelent volna meg a színpadon. John Cena intim testrészét csupán a legjobb jelmezért járó díj nyertesének nevét tartalmazó boríték takarta el - a sztár így adta át a díjat a Szegény párák jelmeztervezőjének.