promotions.hu
Sötét mód
Keresés
Menü megnyitás
Beazonosították Petőfi Sándor nyomait, hihetetlen pontossággal sikerült lokalizálni
Borítókép:  Profimedia
Zene, Film & Kultúra
Kategória fejléc
Promotions
Megosztás
Másolás

Térképen tárul fel előttünk a nagy Petőfi-útvonal.

Petőfi Sándor a magyar irodalom egyik legnagyobb alakja, emellett pedig hazánk kiemelkedő történelmi személye, aki nagy szerepet töltött be az 1848-49-es forradalomban és szabadságharcban, emellett szomorúan rövid élete során rengeteg verssel ajándékozott meg minket; összesen 859 ismert költeményt hagyott hátra.

Most bárki megnézheti, vajon a költő az ő városában is írt-e verset, ugyanis az ELTE Bölcsészettudományi Kutatóközpont létrehozott egy különleges weboldalt a Kattanj a tudományra! nevű projekten belül, amin lokalizálva vannak Petőfi művei. A költő versei több, mint 70 településhez köthetők - de Trianon miatt ma már ezek nemcsak Magyarország, hanem Ausztria, Szlovákia, és Románia területén vannak szétszóródva.

Ezen a térképen egy vagy több verseskötetre szűrhetünk, a városok felett látható körök pedig azt mutatják, hogy pontosan hol keletkeztek a kiválasztott kötet versei; az, hogy melyik kör milyen nagyságú, az adott településhez kötődő keletkezések számával arányos. Természetesen a pontos számot is megtudhatjuk, ha az egérrel rámegyünk az adott területre, és ha rákattintunk, akkor megjelenik a településhez kapcsolódó versek listája.


(Fotó: kattanjatudomanyra.hu)

A vizualizáción a versek első kötetbeli megjelenését szerepeltették, így a kötetek listájából a még Petőfi életében, 1848-ban két kötetben megjelent Összes versei kiadás a listában nem szerepel, mivel az a korábbi kötetekhez képest új verset nem közöl. A köteten kívül megjelent versekre a "Nem jelent meg kötetben" kategóriával szűrhetünk.

„Petőfi vándor volt a javából. Keresztül-kasul szelte az országot - gyalog, szekéren, sőt vasúton. Olykor azért ment, mert el akart vonulni írni, olykor azért, mert szállását éppen felmondták, olykor kalandvágyból, olykor régi barátokat látogatott meg, olykor a szerelmet kereste, olykor iskolát váltott”

- mondta Vaderna Gábor, az ELTE BTK docense, aki összegyűjtötte ezeket az adatokat.

Ez azonban még nem minden: ugyanis vannak további térképek, amiken az ország azon épületeit, utcáit, tereit, emléktábláit, szobrait kereshetjük fel, amik Petőfi Sándor nevét viselik.

Hasonló tartalmak
Galéria - Van képünk hozzá
Színes
Tech & Tudomány
Helyi Hírek
Időjárás