A Hadik egy hiánypótló hőseposz, ami után minden gyerek huszár akar majd lenni
Olvass tovább...
Aki járt már Bécsben, szinte biztos, hogy járt már itt, de valószínűleg nem is sejtette, hogy több magyar is szerepel ezen a szoborcsoporton.
Pár napja már a Netflixen is elérhető az év egyik legerdetibb magyar filmje, amely az egyik leghíresebb magyarnak állít emléket. Annak a férifnak, aki páratlan zsenialitása és bátorsága után kiérdemelte azt, hogy Mária Terézia birodalmának egyik legelismertebb alakja legyen. Ő hajtotta végre a világ egyik legismertebb csínytevését, amely hozzájárult ahhoz, hogy a történelem egy kicsit msáhogy alakuljon. A Hadik című film 2023-ban készült el, a főszerepekben pedig olyan szereplőket láthatunk, mint Trill Zsolt, Molnár Áron, Horváth Lili, Reviczky Gábor vagy éppen Szabó Győző.
A filmről amúgy korábban már írtunk kritikát, azt IDE kattintva nézhetitek meg.
Olvass tovább...
Hadik András páratlan tehetségű huszár volt, akinek erényeit Mária Terézia is felismerte, 1774 és 1790 között ő volt a Habsburg Birodalom elsőszámú katonai vezetője. A családból később többen is fontos szerepet töltöttek be, unokája az 1848-as szabadságharcban, ükonukája pedig politikusként a dualista rendszer idejében. Hadik András nevéhez pedig a magyar történelem egyik legnagyobb csúcsteljesítmény kötődik, hiszen néhány ezer emberével elfoglalta a poroszok rettegettt fővárosát, Berlint. Hadik az embereivel éjjel haladt, nappal elbújtak, így nem tudták őket lenyomozni a poroszok, váratlanul értek Berlin alá, meglepték a fővárost, magát a porosz királyt és királynőt is. Végül óriási hadisarccal távoztak a város alól. Ennek a csodálatos teljesítménynek állít emléket a film is, amelyben tényleg rengeteg zseniális jelenet található.
Hadik Andrásnak amúgy lovasszobra van a budai várnegyedben is, amelyhez kötődik egy nagyon furcsa szokás is. Illetve Bécs egyik legforgalmasabb helyén, a Mária Terézia emlékművön is szerepel Hadik András. Ez az a tér, amely az osztrák főváros egyik legfelkapottabb pontja, ahol milliók fordulnak meg évente, és tízezrek heverednek le a fűbe, hogy pihenhessenek. A szobor amúgy a művészettörténeti ás a természettudományi múzeum előtt áll.
A huszonnégy alak közül öt magyar is van. Nádasdy V. Ferenc, Pray György, Samuel von Brukenthal és Hadik András.