Berobbant az új Csernobil-katasztrófafilm, vajon jobb, mint az HBO sikersorozata? - Csernobil 1986 kritika
Olvass tovább...
1987-et írtunk, amikor a magyar tévében már ment a film.
A Mandiner írta meg azt a kevésbé ismert tényt, hogy a Magyar Televízió nem sokkal a brutális csernobili atomkatasztrófa után, 1987-ben már készített egy tévéjátékot az eseményekről, amelyet be is mutattak a tévében. Ezt pedig 31 évvel az HBO nagysikerű minisorozata előtt, amely a zseniális Jared Harris és Stellan Skarsgård főszereplésével készült, és minden idők egyik legjobb sorozata a nézőktől kapott pontok alapján.
Az öt epizódból álló széria (bár vannak benne túlzások és pontatlanságok) kendőzetlen őszinteséggel beszél a tragédia körülményeiről, és azt próbálja nekünk bemutatni, hogy mi a hazugság ára, hova vezet egy kis hazugság, amely aztán elindít egy egész hazugságrengeteget, míg végül elveszik az igazság.
Olvass tovább...
Az oroszoktól nem sokkal rá érkezett egy válaszfilm is a Netflixen, amely a ">Csernobil 1986 címet kapta, a film elképesztően látványos, de nem az a fajta pokoljárás, mint az HBO sorozata, inkább egy hős megszületésének balladája.
A csernobili atomkatasztrófáról több film is készült korábban, 2013-ban például egy ukrán sorozat, a Csernobil: Elválaszthatatlanok.
Kevésbé köztudott, de 1987-ben egy magyar alkotás is készült a sokkoló tragédiáról, Szarkofág címen mutatták be, többek között a legendás Törőcsik Mari és Mécs Károly is megjelenik a műben, amely Vlagyimir Gubarjev színpadra szánt műve alapján készült.
Vlagyimir Gubarjev a szovjet pártlap, a Pravda tudósítójaként dolgozott Csernobilban, cikkei főleg az emberi helytállásról szóltak. A film cselekménye a Sugárvédelmi Intézet Kísérleti Osztályán játszódik, amelynek falai között él a Halhatatlan, egy sugárfertőzött személy. Amúgy ő az intézet egyetlen lakója, majd miután bekövetkezik a tragédia, sorra érkeznek a reménytelen sorsú sugárfertőzöttek.
A 100 perces alkotást Mihályfi Imre rendezte. IDE kattintva tekinthetők meg képek a filmből.
Olvass tovább...