Magyar szó hódította meg a világot, a férfiak egyik legtöbbet használt kifejezéséről van szó - és mindez egy magyar település nevéből jön
Olvass tovább...
Egy csodálatos megmenekülés története.
Csontváry Kosztka Tivadar az egyik leghíresebb magyar festő, akit világszerte is ismernek. 1853. július 5-én született a felvidéik Nagyzebenben, eredetileg gyógyszerész volt, de jogot is hallgatott. Életművét csak halála után ismerték el.
Kosztka Tivadar patikusként dolgozott sokáig, de festői álmai miatt elhagyta a hivatását, és Münchenbe ment Hollósy Simon festőiskolájába. A festő igazi különc volt, ugyan külföldön voltak kiállításai, ám festményeit megtartotta saját magának. Örökösei pedig később ezeket majdnem eladták autóponyváknak.
Végül Gerlóczy Gedeon mentette meg a festményeket a pusztulástól.
Olvass tovább...
Magyarországon csak az 1963-as székesfehérvári kiállítás után vált ismertté Csontváry neve, amely "kifejezés" igazából nem is a nevének a része, ez a művészneve, amelyet ő adott saját magának, méghozzá a Kosztka névből kiindulva, amely szláv eredetű, és csontocskákat jelent.
Mégis hogy került majdnem rossz helyre az életműve?
A művész halála után a család a hajdani festő házában takarított, lomtalanítottak is, így pedig az óriási festményeken is túladtak volna. Ezeket piacosok vették volna meg, akik a festményeket a jó minőségű belga vásznak miatt krumpliszállításhoz használták volna takaróponyvának.
Hatalmas a kontraszt ezen történet, illetve azon hír között, hogy Csontváry egyik alkotása, a Traui tájkép naplemente idején, később 240 millió forintért kelt el.
Egy nagyszerű válogatás a lenyűgöző életműből:
Olvass tovább...
(Forrás: Bors, Jelesnapok)