A stúdió nagyon meg akarja csinálni a Vissza a jövőbe 4-et
Olvass tovább...
35 éves Robert Zemeckis kultfilmje, a Vissza a jövőbe, ezért ebből az alkalomból összegyűjtöttünk 10 érdekességet, amit talán nem tudtál róla.
Hihetetlen, de már 35 éve annak, hogy Doki visszaküldte Marty-t a jövőbe. Robert Zemeckis 1985-ös kultfilmjét, és folytatásait mindenki ismeri, és csodálkoznék, ha lenne, aki még nem látta volna. A Vissza a jövőbe pont olyan megkerülhetetlen, mint a Star Wars, mindenki ismeri Darth Vadert, és mindenki tudja, hogy mi az a fluxuskondenzátor.
Bár ez egy filmajánlónak indult, arra jutottam, hogy erről a filmről teljesen felesleges beszélni, egyszerűen fantasztikus, epikus, zseniális; ha készítenék egy 100-as listát azokról az alkotásokról, amit mindenkinek látnia kell, akkor a Vissza a jövőbe biztos rajta lenne.
Olvass tovább...
Megszámolni sem tudnám, hogy hányszor láttam már az egész trilógiát, mégsem lehet megunni. Bár többször felröppent a pletyka, hogy elkészülhet a 4. része, a rendező, Robert Zemeckis, és az író, Bob Gale határozottan kijelentették, hogy amíg ők élnek, biztos nem készül több folytatás. És ez így is van jól, a történet így kerek, befejezett, és tökéletes.
„Magasságos egek!”
– Doki szavai jutnak eszembe, ha belegondolok, hogy már tényleg 35 éves ez a film. Éppen ezért úgy döntöttem, hogy a mai filmajánló egyben egy évfordulós cikk is lesz, amiben olyan érdekességeket gyűjtöttem össze erről az alkotásról, amiket talán nem tudtál róla.
Olvass tovább...
- Egy korai vázlat szerint az időgép egy hűtőgép lett volna, Marty pedig egy nevadai teszt-atomrobbantás helyszínéről tudott volna hazajutni. Az ötletet elvetették, nehogy a dolgot otthon kipróbáló gyerekek beszoruljanak a hűtőbe, és egy mozgó szerkezet egyébként is praktikusabb volt. Az ötlet később az Indiana Jones és a kristálykoponya királysága című filmbe került át.
- A forgatókönyv írása közben két probléma merült fel. Az egyik, hogy hihető okot kellett szolgáltatni arra nézve, hogy miért is barátok Marty és Doki. Ebből a célból került be a filmbe az óriási erősítő a film elején. A másik gond az ödipális Lorraine-Marty kapcsolat feloldása volt, amit úgy oldottak meg, hogy a forgatókönyvbe beleírták, hogy Lorraine azt mondja, amikor megcsókolja, olyan, mintha a bátyja lenne.
- A bemutató után Bob Gale és Robert Zemeckis kaptak egy köszönőlevelet John DeLoreantól, amiért az ő autómárkáját használták a filmben. Ehhez tartozó érdekesség, hogy ehhez az autóhoz később külön kiegészítőket lehetett kapni, hogyha valaki azt akarja, hogy úgy nézzen ki a jármű, mint a filmben látott, akkor lehet egy saját felturbózott változata. Időutazni természetesen így sem lehetett vele.
- Az Universal Stúdió nem igazán volt kibékülve a Reagan-poénnal. Ez az a része a filmnek, amikor a múltbéli emberek nem hiszik el Martynak, hogy a színész Ronald Reaganből amerikai elnök lesz. Mindenki megnyugodott, mikor kiderült, hogy Reagan kifejezetten jót derült rajta. Az elnök természetesen tudott róla, hogy megemlítik majd a filmben, ezt jóvá is hagyta. Még azt is felajánlották neki, hogy Hill Valley polgármesterét játssza el, de ezt már visszautasította. A film viszont annyira tetszett neki, hogy egy 1986-os beszédében még idézett is belőle: „ahová megyünk, ott nincs szükség utakra”.
- A stúdió egyik fejese állítólag számos ötlettel állt elő, és kérte, hogy a film címe „Spaceman from Pluto”, vagyis Űrlény a Plútóról legyen. A film executive producere, Steven Spielberg a válaszlevelében megköszönte a poént, és elmondta, hogy mindannyian jót nevettek a poénon. A stúdióvezér ezek után nem merte bevallani, hogy komolyan gondolta.
- A filmet 3 Oscar-díjra jelölték, ebből egyet váltott díjra, amit a Legjobb hangvágásért kapott meg.
- A rendező ki akarta vágatni azt a jelenetet, mikor Marty Johnny B. Goode-ot játssza, de az egyik vágó meggyőzte arról, hogy legalább a tesztvetítésekig maradjon bent. Végül mégsem vágták ki belőle.
- A film nyitójelenetében számos órát láthatunk, az egyiken pedig egy férfi lóg. Ez egy egyértelmű utalás a Safety Last című némafilmre, és Harold Lloyd-ra. De emlékezzünk csak vissza arra a részre, mikor Doki visszaküldi Marty-t a jövőbe. Ő is az óra mutatójába kapaszkodva lógott.
- A film alapötlete Bob Gale-től jött, aki elgondolkozott azon, hogy milyen lett volna, ha a saját apjával egyszerre járt volna iskolába. A forgatókönyv azonban egyik stúdiót sem érdekelte, egészen Zemeckis 1984-es filmje, A smaragd románca sikeréig. Ekkora csatlakozott a projekthez Spielberg is.
- A főszerepre már eredetileg is Michael J. Foxot szánták, azonban mivel őt szerződés kötötte a Családi kötelékek című tv-sorozathoz, így kezdetben nem vállalhatta a forgatást. Ezért aztán az első néhány hétben Eric Stoltz-al forgattak, de néhány hét után rájöttek, hogy nem ő a tökéletes választás, és visszatértek Michael J. Foxhoz. Ehhez olyan rugalmas forgatási rendet kellett kitalálniuk, amelybe mindkét szerep belefért.