Hallottunk már rengeteg különös és extrém művészetről, amit még felsorolni is hosszú időbe tellene, azonban van egy, amiről eddig talán te sem tudtál. Ez pedig napfénnyel történő festés, a heliográfia.
Hogy pontosabban körbeírjam, ez a nap fény-és hőenergiáját felhasználó, égetéssel történő rajzolás, amihez nincs másra szüksége a művésznek, csak egy fából készült táblára, néhány nagyobb üveglencsére, és természetesen némi napsütésre.
Forrás: 303 Magazine |
Michael Papadakis e stílus megteremtője és eddig talán egyetlen művésze. Saját szavaival élve, alkotóként a világ legnagyobb ecsetét használja: a napot. Művészi értelembe véve ő ezt ”heliográfiának” nevezte el, amihez Papadakis többféle üvegtáblát és fényvisszaverő elemet használ, hogy a napsugárzás erejével beleégesse alkotásait egy fatábla felületére.
Papadakist 2012-ben sajátította el ezt az egyedülálló művészeti formát, miközben bejárta a világot Dél-Koreától Görögországig, és utazásai során rájött, hogy a napfény használata a legegyszerűbb módja annak, hogy művészként bármerre alkothasson, amerre éppen jár a világban.
Forrás: ellines.com |
A héliográfia a szó szoros értelmében a nap nyelvét jelenti, és Papadakis úgy tartja, hogy az ő művészi képességével képes történeketeket megrajzolni a nap által.
”Én egyszerűen csak felfogom és irányítom a nap erejét, hogy annak segítségével alkossak”.
Papadakis általában hajnalhasadtával kezdi meg munkáját, hogy a nap teljes egészében kihasználhassa a nap fényerejét. Előtte azonban még kiválasztja a megfelelő témát, illetve a helyszínt, és grafittal vázlatot készít egy fából készült vászonra, végül az első napsugarak megjelenésével neki is lát a munkának.
Bár a nap energiáját egész évben, hajnaltól alkonyatig használhatja, úgy véli, hogy fényereje akkor legoptimálisabb, mikor az égitest alacsonyan jár, ezért leginkább télen szeret dolgozni, mert ilyenkor a hőmérséklet mérsékeltebb és folyamatosan alacsony a napállás.
Forrás: ripleys.com |
Számos lencsét és tükröt használ a fény szabályozására. Van köztük olyan eszköz, ami annyira koncentrálja a napfény energiáját, hogy csak 5 méteres távolságból tudja biztonságosan használni. Mivel az alkotás könnyedén meggyulladhat, így Papadakis vízpermetezőt is visz magával rendszeresen, melyet gyakran be is kell vetnie.
Ami még fontos a munkájához, az egy erősen árnyékolt napszemüveg vagy hegesztő szemüveg viselete, mert a koncentrált fény olyan intenzív, hogy annak visszaverődése is káros a szemre hosszabb távon.
Mára már rengeteg csodálója akad, és világszerte folyamatosan nő a rajongótábora, bár még így sem terjedt el annyira, hogy sokan találkoztak volna a művészetnek eme formájával. Pedig érdemes vetni rá néhány pillantást, mert valóban lenyűgöző alkotások kerülnek ki a művész keze alól.
Munkásságát követni lehet az Instagram és a Twitter oldalán egyaránt. És ki tudja, hátha valakinek kedve támad, hogy kipróbálja magát a képzőművészetnek ebben a stílusában.