A nyolcvanas évek gyermekei még az hitték, hogy a Szovjetunió örök, aztán tessék, a kilencvenes évek elejére láttuk, hogy mi lett belőle. Ma azt hisszük, hogy az Egyesült Államok világuralma örök, pedig jó, ha egy évszázada tart csak.
Mindezekhez képest az ókori Róma birodalmi korszaka évezredekben volt mérhető. Nyugaton több mint ezer, keleten kétezer évig irányította – vagy legalábbis azt hitte, hogy irányítja – a történelmet, mígnem ráébredt az emberiség, hogy már nincs is Róma.
Az IPM legújabb, októberi száma ismét csak Rómával foglalkozik többek között, a szeptemberihez hasonlóan. Merthogy ez volt a világtörténelem leghosszabb életű államalakulata, és közérdekű lehet – tán tanulságos is – mi az a 10 dolog, ami naggyá tette az ókori Rómát?
Amely egyébként visszatérő, kimeríthetetlen témát ad napjaink kulturális életében: sikerkönyvek, sikerfilmek, sorozatok sokasága dolgozta fel egy-egy különleges fejezetét végtelennek tűnő történetének.
A Ben-Hurtól kezdve (abból a régebbit ajánljuk),
a Quo vadis-on (itt a könyv a nyerő),
és a Gladiátoron át,
a kevésbé ismert, ám rendkívüli A kilencedik légióig megannyi történet helyszíne és közege Róma, amely hol barát, hol ellenség.
Van, aki úgy tanítja, hogy a történelemben két intelligens birodalom létezett, a római és a brit – ezt persze a meghódított területek lakóinak utódai, nagyon nem így gondolják, és eléggé meg lehet érteni őket.
Minden esetre zseniális a Brian életéből a „Mit adtak nekünk a rómaiak?” – jelenet.
Ezzel a felütéssel hirdeti az IPM legújabb száma a szeptemberi cikk folytatását, vagyis részletezve újabb öt dolgot, ami naggyá tette az ókori Rómát..
A tanulság kedvéért íme most a havilap tízes listája, általunk megváltoztatott erősorrendben:
Közfürdők, közegészségügy
Orvostudomány
Jogrend
Utak
Vízvezetékek, csatornák
Az írott média elterjedése
Földmérés, városépítészet
Boltív
Cement és beton
Bevásárlóközpontok, világkereskedelem
Azért ajánlunk más cikkeket is.
Kiemelten jónak találjuk például az Értelem és érzelem című rovatot, amelyben ezúttal, nem először a manipulációról, apropaganda módszereiről is olvashatunk, és olvassunk is: nem árt, ha megtanulunk védekezni ellene.
Az igényes magazin azoknak az igényes olvasóknak való, aki tudják, hogy néha le kell ülni a rohanó világban is elmélyülni egy hosszabb írás fölé, önmagunknak és másoknak olvasni, hogy okosabbak legyünk és a magunk urai. Most sok egyéb kisebb-nagyobb téma, játék, kritika mellett azt is megtudhatjuk:
Mitől akkora üzlet a futball?
Hogyan és miért kellett meghalnia Tisza István miniszterelnöknek?