promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Ezért érezzük úgy sokszor, hogy valaki figyel minket, racionális magyarázata van

Ezért érezzük úgy sokszor, hogy valaki figyel minket, racionális magyarázata van

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

Amikor úgy érezzük, hogy valaki figyel minket, akkor az agyunk egyerre specializálódott része lép működésbe.

Ismerős az érzés, hogy valaki figyel? Ilyenkor felkapjuk a fejünket és körbenézünk, hátha elkapjuk egy másik ember pillantását vagy kiszúrúnk egy gyanús arcot a tömegben. Igazán akkor félelmetes ez az érzés, amikor elvileg egyedül vagyunk és nem láthat minket senki. A gondolat azonban egy kis időre befészkeli magát a fejünkbe: valaki figyel. 

Leslie Dobson klinikai és igazságügyi pszichológus szerint számos oka lehet annak, hogy valaki úgy érzi, mintha figyelnék. Ezek az okok széles spektrumot ölelnek fel, előzménye lehet egy nemrég olvasott rémisztő könyv, egy film vagy egy ijesztő hír, ami elindította bennünk a stresszes folyamatot. 

Szélsőségesebb esetben túlzott, állandó éberség, vagy paranoia állhat a háttérben, de az esetek többségében néhány pillanatig tartó megváltozott figyelemről van szó, ami nem mindig alaptalan.

Ha úgy érezzük, hogy valaki figyel, annak több oka is lehet.

Harriet Dempsey-Jones, a kognitív idegtudományok doktora írt egy cikket arról, hogy az emberi agynak van egy olyan speciális neurális hálózata, amely kizárólag a tekintet feldolgozására szolgál. 

Elméletileg a tekintet iránti kiemelt figyelmünk azért alakult ki, mert ez támogathatja az emberek közötti kooperatív interakciókat. Számos külső ingert megszűr az elménk, ezek nem tudatosulnak bennünk, ám ha ránk néznek, az agyunk azonnal figyelmeztet minket.

Egy kísérlet azt is bebizonyította, hogy ha sötét napszemüveget viselő emberek vesznek minket körül, például az utcán vagy nyáron a strandon, akkor hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy néznek minket. 

Amikor nem látjuk a másik ember pupilláját, nem tudjuk felmérni, hogy hová néz, nagyobb valószínűséggel feltételezzük, hogy épp minket figyel. Így van ez akkor is, ha a másik ember arca nem közvetlenül felénk fordul. 

Egyes kutatók úgy vélik, a ragadozók szemében azért nem látható a szemfehérje, hogy az áldozat ne tudja biztosan, hogy őt figyelik. 

Az emberi túlélés azonban inkább a kommunikáción alapszik, ezért esetünkben a nagyobb szemfehérje arra szolgál, hogy könnyebben felvegyük a szemkontaktust, ami ugyanúgy lehet az érdeklődés, mint a veszélyes fenyegetés jele.

Probléma akkor merül fel, ha valaki folyamatosan figyelve érzi magát és képtelen szabadulni ettől a számára kellemetlen gondolattól. Ebben az esetben érdemes pszichológushoz fordulni, mert ez mentális vagy fizikai problémákra utalhat.

Forrás1  Forrás2