25 ezer évvel ezelőtt élt hibrid gyermek csontvázára bukkantak – idegen géneket is hordozott
Olvass tovább...
Több száz ember csontvázát találták meg a tóban és a partján, ötezer méteres magasságban.
A Roopkund-tó India Uttarakhand államában, a Himalája egyik távoli, magashegyi területén található, több mint ötezer méteres magasságban. A titokzatos állóvizet Csontváz-tó néven is emlegetik. A tavat övező rejtély az ott talált emberi csontvázakhoz kapcsolódik, amelyeket egy brit erdész talált meg az 1942-ben.
A kutatókat és a nyilvánosságot is megdöbbentette, hogy a tóban és annak környékén több száz emberi csontvázat találtak, melyek kiváló állapotban maradtak meg a hideg, száraz környezetnek köszönhetően.
Az első vizsgálatok alapján úgy vélték, hogy a csontvázak egy tömegszerencsétlenség áldozatai lehettek, akik valamikor a 9. század környékén haltak meg. Az újabb genetikai vizsgálatok azonban azt mutatták, hogy a csontvázak nem egyetlen esemény áldozatai. Az emberi maradványok két különböző genetikai csoporthoz tartoznak: egyik csoport Indiából, míg a másik csoport mediterrán származású emberekből állhatott.
Olvass tovább...
Az egyik legérdekesebb felfedezés az volt, hogy sok áldozat koponyáján és vállaikon kerek, tompa ütés nyomai voltak. Ez arra utal, hogy elképesztő erejű jégeső okozhatta a halálukat, teniszlabda méretű jegek hullottak az égből.
Ezt az elméletet alátámasztotta a helyi legenda is, amely egy előkelő zarándokcsoport tragikus végét meséli el, akikre az istenek haragja sújtott le, heves jégeső formájában. A történet szerint Jasdhawal király a gyermekét szerette volna megáldatni az istenekkel. A papok figyelmeztették, hogy ne vigyen zajos csapatot a szent helyre, mert az megrontja szent földet, ám ő ezt figyelmen kívül hagyta. Az utazás során a királynő gyermeket szült, amit hangos zenével, tánccal ünnepeltek. Mindez feldühítette a hely istennőjét, ezért jégesőt zúdított az emberekre és mindannyiukat megölte.
A csontok radiokarbonos kormeghatározás szerint az emberek több száz év különbséggel érkeztek a tóhoz, de a haláluk ugyanolyan váratlan és szenvedésekkel teli lehetett.
Olvass tovább...
Egyes elméletek szerint a tóhoz vezető útvonal egy ősi zarándokút része volt, ami megmagyarázhatja, miért voltak ott emberek különböző időszakokban. A mediterrán származású csoport jelenléte azonban továbbra is rejtély, nem világos, hogy ezek a jóval délebbről származó emberek hogyan kerültek a Himalája ezen távoli részébe.
A tó rejtélye régóta vonzza a kutatókat, történészeket és turistákat. A genetikai és régészeti vizsgálatok ellenére a csontvázak eredete és haláluk pontos körülményei még mindig nem teljesen egyértelműek. A helyszín különleges, mivel az emberi maradványok mellett ruhadarabokat, fegyvereket és más tárgyakat is találtak, amelyek további betekintést nyújtanak az ott történtekbe.