Hogy csinálták ezt? 195 év után sikerült befejezni Beethoven legendás ”befejezetlen” szimfóniáját
Olvass tovább...
Végre kiderült, valójában miért süketült meg Beethoven.
Beethoven a zene Mozartja - hangoztatta mindig a műsoraiban Fábry Sándor. A zenetörténet egyik legnagyobb alakja már a húszas éveitől fogva hallásgondokkal küzdött, a negyvenes éveire pedig már teljesen megsüketült, de mind ez idáig nem lehetett tudni, hogy mi okozta ezt nála. Ugyan voltak találgatások, ilyen-olyan teóriák, hogy vele született rendellenesség, de az igazság valójában teljesen más. Ugyanis amerikai szakértők most ki tudták deríteni, hogy miért süketült meg a bécsi klasszika szimfóniamestere.
Olvass tovább...
Az amerikai kutatók egy több mint 200 éves hajmintát vizsgáltak meg, amit Beethoven koponyájáról vettek, és megállapították, hogy a nehézfémek szintje jelentősen magasabb volt, mint az egészséges kontrollcsoportban. A kutatók szerint ezek a nehézfémek károsíthatták a belső fül struktúráit és hozzájárulhattak a hallásvesztéshez. Ezek egyébként olyan fémek voltak, mint az arzén, a higany, és az ólom.
A zeneszerzőről köztudott, hogy sokat ivott. Eleinte azért, mert azt hitte, jót tesz az egészségének, később viszont rászokott. A szervezetébe került túl sok fém aztán gyomor- és bélrendszeri panaszokat okozott nála, de ezek szerint hatással volt az idegrendszerére, és végül a hallását is tönkretette.
Olvass tovább...
Bár a kutatók nem tudták bizonyítani, hogy a nehézfémek közvetlenül okozták volna Beethoven süketté válását, az eredmények arra utalnak, hogy ezek a káros anyagok hozzájárulhattak az állapotához. A tanulmány további kutatásokra ösztönözheti a zene és az egészség kapcsolatának jobb megértését, szóval nem kizárt, hogy ezután még többet fognak majd akörül vizsgálódni, hogy miért lett süket a zeneszerző.
Hihetetlen egyébként belegondolni, hogy Beethoven a művei jelentős részét már úgy írta, hogy nem hallott semmit; ez is érdekes kérdés, hogy ha nem a fülével, akkor mivel érzett rá ennyire a zenére, honnan tudta, hogy amit ő a kottában leírt, az zongorán játszva is jól hangzik. Valójában Beethoven zongorájának rezgésire támaszkodott, mikor komponált, és ugyanígy érzékelték a zenéjét azok a siket és nagyothalló gyerekek és felnőttek, akiknek még 2020-ban koncertet adtak a zeneszerző legismertebb műveiből.
(forrás: Live Science)