37 év után Csernobil brutális titkáról rántották le a leplet egy műsorban? A Netflix teret adott az elméletnek
Olvass tovább...
Tudósok közel járhatnak a megoldáshoz.
Nem egy sorozatot látthatunk már amelyben nukleáris katasztrófa után a túlélők mesterségesen alakítják át a testüket a sugárzás ellenállása érdekében. De a valóságban is léteznek lények, akikben ez a mutáció természetes módon alakult ki. Csodával határos módon a Csernobil farkasai lenyűgöző képességre tettek szert a sugárzás elleni küzdelemben.
A farkasok a kutyafélék családjába tartozó ragadozók, Észak-Amerika, Eurázsia és Afrika északi és mérsékelt égövi régióiban élnek. Főleg nagyvadakkal, mint szarvasokkal, jávorszarvasokkal, őzekkel, vadkecskékkel, vaddisznókkal táplálkoznak, de kisebb emlősöket, madarakat és rovarokat is fogyasztanak. Rendkívül intelligens és alkalmazkodóképes lények, rendkívüli fizikai és szociális tulajdonságokkal rendelkeznek.
Csernobil mindössze 1100 km-re fekszik Budapesttől, így az 1986-os katasztrófa sajnálatos módon hazánkat is érintette. A radioaktív szennyeződés hatalmas területen szóródott szét, megrémítve a lakosságot. Azóta a sérült reaktort betonszarkofág borítja, a települések benépesültek, de a természetre továbbra is hatással van a katasztrófa.
Olvass tovább...
A csernobili zónában élő állatok genetikailag eltérnek más vidékeken élő fajtársaiktól. A farkasok esetében a kutatók felfedezték, hogy olyan védőmutációkon mentek keresztül, amelyek növelik az esélyüket a rákból való gyógyulásra.
A Princeton Egyetem biológusai tíz éve kutatják a csernobili farkasokat. Vérmintákat vettek és követővel szerelték fel őket, hogy nyomon kövessék mozgásukat és a sugárzásnak való kitettségüket.
A farkasok átlagosan a megengedett maximum sugárzásmennyiség hatszorosának vannak kitéve naponta. Ez megváltoztatta az immunrendszerüket, hasonlóan a sugárkezelést kapó betegekhez. De ennél is tovább mennek: genetikai állományuk módosult, így jobban ellenállnak a rákos megbetegedéseknek. Ugyanezt a mutációt figyelték meg a kutyáknál is, akiket 2023-ban már teljesen elkülönülő fajnak minősítettek a háziasított társaiktól.
A kutatók remélik, hogy a farkasok genetikai mutációja a gyógyításban is hasznosítható lesz. A háború miatt azonban jelenleg nem tudnak visszatérni a terepmunkához.
Forrás: Iflscience