promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Kinyitották hazánk hatalmas piramisát, mikor bemerészkedtek a belsejébe, tűzvész pusztította falakon elevenedtek meg a régmúlt eseményei

Kinyitották hazánk hatalmas piramisát, mikor bemerészkedtek a belsejébe, tűzvész pusztította falakon elevenedtek meg a régmúlt eseményei

Borítókép:  HAON
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions

Hazánk hatalmas piramisa alatt a lángra borult múlt emlékei elevenednek meg.

Sokan azt hiszik, Magyarországnak csupán egyetlen piramisa van Iszkaszentgyörgyön, pedig tőle több mint 300 kilométerre van egy másik ilyen építmény, ami viszont nem kőből készült. Hazánk üvegpiramisa Debrecenben található, a Kossuth téren, ami nem véletlenül került oda.

Az üvegpiramis 2010-ben épült az egykori Verestorony alapzatára, a Nagytemplom mellé. Maga a Verestorony a vakolatlan téglából készült építmény vöröses színéről kapta a nevét, amit eredetileg a császári seregektől zsákmányolt ágyúkból öntött, 50 mázsás Rákóczi-harangnak építettek, de 1802-ben egy hatalmas tűzvész tombolt, ami nemcsak az András-templomot, de a Verestornyot is elpusztította. A tűzben a méretes harang a földre zuhant, és az emberek azonnal vízzel próbálták meg lehűteni, aminek következtében megrepedt, és elvesztette a hangját.

(Fotó: RTL.hu)

Ennek a harangnak az egyik darabja még ma is látható a debreceni üvegpiramis alatti emlékhelyen, ám nem csak ez csodálható meg a Kossuth téren található építményben. A piramis belsejében korabeli várostérképeket, metszetrajzokat bemutató várostörténeti kiállítás látogatható, míg kívül a város tűzvészeinek emléke elevenedik meg.

Ugyanis tavaly ősszel egy egyedi installáció került rá az üvegpiramisra, ami a többször leégett cívisvárost és a Jézus Krisztusban újjászülető életet szimbolizálja. Akárcsak a főnixmadár, ez az installáció is a feltámadást jeleníti meg, az építményre került pálcák a tűz és a hamu színeit mutatják, amik természetesen az András-templomhoz tartozó Verestorony elpusztulására is emlékeztetnek. Magának a toronynak a maradványai Debrecen legrégebbi építészeti emlékei közé tartoznak.

Az installációt készítő Mátrai Erik egy dupla spirállal akarta kihangsúlyozni a tüzes motívumot, a HAON-nak korábban elmondta, hogy ez a két, egymásba kapcsolódó spirál számára az időt jelképezi, felfelé haladva a piramison egyre sűrűbb és egyre kanyargósabb, ahogy a jövő felé tartunk.

A debreceni üvegpiramist sok idő után, tavaly márciusban nyitották ki ismét, azóta is ingyenesen látogatható; érdemes egyszer megnézni, ha arrafelé járunk.