Emberre veszélyes medvetalpra bukkantak Zalában, vakságot is okozhat az inváziós faj
Olvass tovább...
Többnyire természetes jelenség, más is tapasztalja, mindenesetre érdekes dolog húzódik a jelenség mögött.
Legalapvetőbb és legérzékenyebb érzékszervünk mai napig sok titkot rejteget, melyek feltérképezése a kutatók számára is folyamatos elfoglaltságot biztosítanak. Most épp azt vizsgálták, hogy miért látunk furcsa alakzatokat, amikor becsukjuk, és közben megdörzsöljük a szemünket.
Katrina Schmid, a Queenslandi Műszaki Egyetem Optometria és Látástudományi Karának docense a The Conversationnek írt cikkében taglalta, hogy a legtöbb ember csukott szemmel olyan, egyébként ártalmatlan „vizuális hallucinációkat” tapasztal, amelyek a szemünk normális működésének következményei.
Olvass tovább...
Foszfénjelenség gyakorta tapasztalható akkor is, amikor hirtelen világos környezetből sötétebbe megyünk. Ez azért van, mert a retinában lévő fotoreceptorok a szokásosnál gyorsabban alkalmazkodnak a fényváltozásokhoz.
Olvass tovább...
Ez leginkább a természetes fény hiányában jön létre, és akár szándékosan is előidézhetjük, például a szemünk megdörzsölésével, ugyanakkor szemfáradtság, erős fényhatások vagy gyors szemmozgások is okozhatják. Általában ezek ártalmatlan jelenségek, ugyanakkor Schmid kifejtete, hogy a mintázatok megváltozása és feltűnőbbé válása „problémára is utalhat”.
Amennyiben hirtelen jelenik meg, és hosszabb távon fennáll, úgy a retina károsodására, vagy neurológiai betegségekre is utalhat, ám nem kell megijedni, bizonyos szintig teljesen természetes dologról van szó.